Veidojot uzņēmumu un tā interneta lapu, iespējams, hostinga izvēle nešķiet svarīgākais jautājums.  Vajadzība it kā vienkārša un arī pakalpojumu sniedzēji šķiet visai līdzīgi. Tomēr kā jau visās jomās – nesvarīgu jautājumu nav, ir tikai jautājumi, par kuriem neesam pietiekoši padomājuši. To svarīgums kļūst redzams, saskaroties ar neuzmanības radītājām problēmām. Ar ko atšķiras hostinga pakalpojumu sniedzēji un par ko vajadzētu padomāt?

Fiziskā drošība

Viss virtuālais tomēr kaut kur glabājas arī fiziski. Tev visticamāk nav vienalga, kādā stāvvietā atstāj savu automašīnu. Vai tavi dati ir mazāk vērtīgi? Pajautā pakalpojumu sniedzējiem, kur fiziski tiks glabāti tavi dati. Patiesās atbildes varētu būt dažādas – datorā zem galda privātā dzīvoklī, serverī birojā,  profesionālā datu centrā. Secinājumus varam izdarīt paši – visa vides ietekme, kas skar tehniku, var skart arī tavu datu drošību. Putekļi, nekondicionētas un karstas telpas, pavirša attieksme pret tehniku nelabvēlīgi ietekmē tās darbības ilgumu. Vai citādi profesionālos datu centros tiktu tērēta nauda kondicionēšanas iekārtām un tehnikas apkopei? Vēl viens vienkāršs jautājums – kas notiks ar taviem datiem, ja dators tiek vienkārši nozagts? Vai cenā, ko pakalpojumu sniedzējs tev piedāvā, tavuprāt, ir ierēķināta apsardze?

Tehnikas uzticamība

Vārds “dators” apzīmē vairāk dažādu iekārtu, kā iespējams acu priekšā iztēloties. Datori un serveri ir dažādi. Pajautā hostinga pakalpojumu sniedzējam – kādās iekārtās glabāsies tavi dati?

Lētākie pakalpojumu sniedzēji, iespējams, klientu datus glabā datorā, kas tiek izmatots kā serveris, nevis īstā serverī. Tas paaugstina dažādus riskus. Ja tavi dati tiek glabāti parastā datorā, tad sabojājoties jebkurai vienai detaļai, piemēram, cietajam diskam vai barošanas blokam, dators pārstās darboties, tava interneta lapa vairs nav pieejama klientiem un dati var tikt zaudēti arī pavisam. Tāpat jāņem vērā, ka dators nav paredzēts nepārtrauktai lietošanai 24 stundas diennaktī – tā detaļas ir lētākas un neizturīgākas kā serverim. “Derīguma termiņš” beigsies ātrāk lietojot datoru servera režīmā un to papildus var saīsināt iepriekš aprakstītā vides ietekme, elektrības pārtraukumi un citi apstākļi.

Savukārt, ja pakalpojumu sniedzējs prasa augstāku samaksu, tad var atļauties glabāt klientu datus drošākā tehnikā – serveros. Serverim visticamāk nebūs tērējies students, kurš vēlas mazliet piepelnīties, piedāvājot lētu hostingu savā dzīvoklī. Tomēr serveru lietotāji naktīs guļ mierīgāk. Serveros detaļas dublē viena otru, un sabojājoties kādai no tām, piemēram, barošanas blokam vai cietajam diskam, otra to automātiski aizvietos. Serveri atšķirībā no datora spēj garantēt pakalpojuma nepārtrauktību un samazināt datu zaudējumu riskus.

Loģiskā drošība

Diemžēl ar uzticamu tehniku fiziski drošā vidē arī nav gana. Tehniku lieto cilvēks. Šeit svarīgi atbildēt uz jautājumu – vai uzticies cilvēkiem, kam uztici savus datus? Zīmīgi, ka cilvēki kļūst uzticamāki, ja saņem par to naudu. Mazs uzņēmējs par mazu naudu diez vai varēs risināt tavas vajadzības operatīvi,  profesionāli un jebkurā laikā, jo tam nepieciešami darbinieku resursi. Ja uzņēmumam ir daudz klientu un hostings ir tā bizness, bez darbiniekiem neiztikt. Tas ir resurss, kas interesēsies par tavām vajadzībām un konfigurēs tehniku saskaņā ar tām. Ļoti svarīgi – vai informācijai tiek regulāri veidotas rezerves kopijas (back-up)? Pat, ja tehnika nepieviļ, datu rezerves kopijas var kļūt nepieciešamas – nejauši datus var izdzēst gan tavi darbinieki, gan pakalpojuma sniedzēji.

Citas iesaistītās puses

Lai piedāvātu hostingu citiem, pašam pakalpojumu sniedzējam arī jāpērk atsevišķi pakalpojumi no citiem. Vērts painteresēties arī par šiem jautājumiem. Neviens pakalpojumu sniedzējs, kura tehnika atrodas dzīvoklī vai birojā, nevar garantēt elektrības nepārtrauktu piegādi. Labākajā gadījumā tehnikai būs pieslēgts UPS iekārta, kas spēj nodrošināt elektrības padevi neilgu laiku. Pēc tam tava interneta lapa vairs nav pieejama un dati var tikt zaudēti. Savukārt, profesionālos datu centros esošā infrastruktūra nodrošina nepārtrauktību 99,95% gadījumu. Pirmkārt, elektrība tiek piegādāta no divām dažādām apakšstacijām, otrkārt, gatavi stāties darbā ir arī elektrības akumulatori un dīzeļģeneratori.

Otra lieta, bez kuras pakalpojuma sniedzējs nevar tev neko piedāvāt, ir interneta pieslēgums

Ja par hostingu maksā simbolisku cenu un klientu skaits ir neliels, visticamāk, šis uzņēmums arī neslēdz nopietnus līgumus par nepārtrauktību ar saviem interneta piegādātājiem un nepērk interneta pakalpojumus no diviem dažādiem piegādātājiem. Taču, ja tavi dati ir svarīgi un nolūki nopietni, tev jāuzdod šis jautājums pakalpojuma sniedzējam. Uzņēmumi, kas hostinga pakalpojumu biznesam pievērsušies nopietnāk, spēs tev sniegt pozitīvas un nomierinošas atbildes.

Raksts tapis sadarbībā ar rūpīgākā hostinga nodrošinātājiem Latvijā – Hostnet.

Saistītās tēmas: hostings

Komentāri 16

Leave a Reply

 • Slinkums tulkot
  June 27, 2012, 16:43

  Kā pateikt, ka serveri visticamākais atrodas dzīvoklī-pagrabā:

  Server location is not disclosed
  A web host which does not disclose the server location is definitely not a good partner to have. After all, the location of the server has a direct bearing to the success of the website and the business. If the server is not located in the same region or country where the web host is, it would have a diminishing impact on the business. So this problem must be solved before selecting the web host to give a new direction to the business.

 • Slinkums tulkot
  June 27, 2012, 13:43

  Kā pateikt, ka serveri visticamākais atrodas dzīvoklī-pagrabā:

  Server location is not disclosed
  A web host which does not disclose the server location is definitely not a good partner to have. After all, the location of the server has a direct bearing to the success of the website and the business. If the server is not located in the same region or country where the web host is, it would have a diminishing impact on the business. So this problem must be solved before selecting the web host to give a new direction to the business.

 • :)
  June 27, 2012, 09:16

  Kas jums problēmas ar saglemošanu vai IQ?
  Kā var vienādot privātīpašumu ar publsku vidi?

 • :)
  June 27, 2012, 06:16

  Kas jums problēmas ar saglemošanu vai IQ?
  Kā var vienādot privātīpašumu ar publsku vidi?

 • to #8
  June 27, 2012, 00:15

  nu ko, #8, aizmirsi aizslēgt garāžu? -publiski pieejams, visi ņem, ko grib, nav zagts, pats esi vainīgs ;)

 • to #8
  June 26, 2012, 21:15

  nu ko, #8, aizmirsi aizslēgt garāžu? -publiski pieejams, visi ņem, ko grib, nav zagts, pats esi vainīgs ;)

 • RD to TK
  June 26, 2012, 10:56

  Lūdzu pāris piemērus studijā, kur privātpersona vai uzņēmums, kam ir sava mājaslapa, publiski piedāvāt hostēt mājaslapas serverī, kas neatrodas datucentrā.

 • :)
  June 26, 2012, 10:46

  Gusts
  Slikts piemērs. Mini citu.
  Akmens atrodas privātīpašumā. Bilde internetā nav privātīpašumā, bet publiiskā vidē. Viss privātais atrodas zem parolēm vai paslēpts no cita acīm.

  Tas būtu apmēram tā – manā privātīpašuma ir akmens, bet es viņu izliku publiskā vidē, teiksim uz lielceļa. Tu gribi teikt, ka neviens nedrīkst to akmeni ņemt, jo tur kaut kāds antiņš ir iznesis no savā privātīpašuma un nosviedis publiskajā? Ja cena nav virsū, ja nav aizliegums to aiztikt, kas savukārt būtu jāpārrunā ar publiskās vides turētāju, akmens gadijumā valsti, tad kāpēc publiskā vidē to nevar darīt, ja tam nav ne kripatiņas no aizsardzbas?
  Ja runājam par autordarbiem, piem. mp3 formātu. Ja reiz autori tā uztraucās par autortiesībām un pelna uz savu garadarbu miljonus, tad kāpēc jau sen nav izveidots formāts, kuru nevar nokopēt un pavairot pirātiski? Neviens no viņiem necīnās, lai savu darbu aizsargātu, jo tad neviens neklausītos viņu mūziku vai līdz topiem nokļūtu krietni vēlāk vai nekad. Cīnās tikai organizācijas kā AKKA/LAA, kuras parazitē uz autoriem, pasniedzot savu parazitēšanu pozitīvā gaismā.