Jump to content

Nopirkt, izmest, nopirkt


Igelkott
 Share

Recommended Posts

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vilx-

    22

  • uldiss

    11

  • binary

    10

  • Gestapo

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tāds ir pašreizējais kapitālisms. Dzīšanās pēc peļņas nav savienojama ar ilglaicīgi lietojamu un uzticamu preču piegādi ierobežotam patērētāju lokam.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Filmu neesmu skatījies (un netaisos), bet man personīgi nav iebildumu regulāri tikt pie jaunām mantām. :) Vienīgā problēma, ko šeit redzu, ir resursu pārstrāde, lai mēs nenoslīktu savos atkritumos. Tur gan mums vēl daudz jāpiestrādā.

  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Gestapo

Nu kapitālisms ir pats par sevi būvēts uz ražošanas apjomu palielināšanu jebkurā jomā, bet nu paļubē ilgtermiņā tas ir ceļš uz tupiku. kaut poh, mani jau sen uz to laiku būs tārpi apēduši. :sarkasms:

Link to comment
Share on other sites

M? Es ceru, ka viss šis kapitālisms ar saviem galvu reibinošajiem attīstības tempiem arī parūpēsies par to, lai pats neizmirtu. Jā, tas eventuāli nozīmētu, ka būtu jāapgūst resursi ārpus mūsu planētas robežām, un jāatrod alternatīvi spēcīgi enerģijas avoti kā arī esošās tehnoloģijas jāpadara energoefektīvākas. Un vai tad tas ir kas slikts? Man tas šķiet aizraujoši. :)

 

Pārmaksāt dēļ citu cilvēku bagātības - nez, tas atkarīgs no "pārmaksāšanas" definīcijas. Un, ja godīgi, mani tiešām neuztrauc tas, ka daži peldas bagātībā, ja vien pārējiem arī ir labi. Diemžēl es labi apzinos, ka šobrīd tā vis nav. Mēs te, Latvijā, visi varam sevi pieskaitīt pie bagātajiem, jo pelnam daudz vairāk, nekā lielākā daļa pasaules iedzīvotāju. Šobrīd gan man grūti iztēloties, kā varētu šo problēmu fundamentāli risināt. Viens cilvēks var sastrādāt tikai tik daudz darba, un, ja mums katram vajadzētu iztikt tikai ar tik daudz darba, cik paši sastrādājam (pilnīgi godīgi, pilnīgi vienlīdzīgi), tad... nu, automašīnu droši vien nevienam nebūtu. Tur laikam tehnoloģijām vēl smagi jāatīstās, lai mums būtu tādi rīki, ka katrs pasaules iedzīvotājs varētu sev sastrādāt mašīnu un datoru. Mums viņas šobrīd ir tikai tāpēc, ka tūkstošiem cilvēku neattīstītajās valstīs iztiek ar dažiem latiņiem mēnesī.

 

Ekoloģiskās konsekvences gan ir nopietna lieta. Taču tehnoloģija iet uz priekšu, un cilvēki aktīvi domā par šīm problēmām. Viena no galvenajām problēmām ir (atkal jau) gana daudz gana lētas enerģijas ieguve. Ja būtu pieejams ļoti daudz ļoti lētas elektroenerģijas, tad lielāko daļu nolietoto mantu varētu efektīvi pārstrādāt. Taču... nav. :( Ja vien cilvēki nebūtu tik aizspriedumaini pret kodolenerģiju, tas vien jau daudz ko dotu. Tomēr es uzskatu, ka mūsu civilizācijai ir gana labas izredzes savākties arī ekoloģiskajā jomā, pirms notiek kaut kas... pārāk nepatīkams.

Labots - Vilx-
  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

M? Es ceru, ka viss šis kapitālisms ar saviem galvu reibinošajiem attīstības tempiem arī parūpēsies par to, lai pats neizmirtu. Jā, tas eventuāli nozīmētu, ka būtu jāapgūst resursi ārpus mūsu planētas robežām, un jāatrod alternatīvi spēcīgi enerģijas avoti kā arī esošās tehnoloģijas jāpadara energoefektīvākas. Un vai tad tas ir kas slikts? Man tas šķiet aizraujoši. :)

 

 

 

Diemžēl visa iepriekšējā vēsturiskā pieredze liecina, ka cilvēki nespēj lielā mērogā rīkoties savlaicīgi, lai apturētu tuvojošos sabrukumu. Mikrolīmenī atsevišķi indivīdi to var izdarīt. Bet makrolīmenī pārvaldošās struktūras nav ieinteresētas pārmaiņās kamēr tās ir nēizbēgamas un parasti jau par vēlu. Nesenā ekonomikas krīze to ļoti labi parādīja.

Link to comment
Share on other sites

Gestapo

Nu nez nez, man tā svešo planētu apguve liekas aizvien kā tikai Azimova grāmatās. Pie tam nevar atbalstīt ražošanas kāpināšanu tikai kāpināšanas pēc, lai kaut kas turpinātu pelnīt vairāk kā iepriekšējā gadā. Pie tam ir jāņem vērā arī fakts, ka cilvēce nevarēs ilgi augt ar tempu miljards 100 gados (nezinu cik tur tagad ir tas temps, metu uz dullo), kādreiz būs jāapstājas un tad uz kā rēķina tiks kāpināta ražošana? :>

Kapitālisms pats par sevi nav tāds, kādu viņu ir pasludinājuši cilvēki, teiksim viens no stūrakmeņiem nosaka, ka brīvā konkurence noliks ļoti daudzas lietas pa vietām, bet patiesībā tagad ir jau izveidojušies mmegamonopoli un milzu oligopoli, kas tur rokās dažas nozares teju visā pasaulē, kur ta ir tā brīvā konkurence? :sarkasms:

 

Kādu laiciņu atpakaļ pārlapoju Marksa Kapitālu, nu tur ar viss ir tādā vienā vietā un radīts tikai uz bezgalīgu resursu un nepārtrauktas kāpināšanas bāzes, izejas pagaidām nav.

Link to comment
Share on other sites

Mjā, tāda ir gan pieredze. :( Bet, nu, ko lai saka - kā civilizācija mēs jau esam vēl pavisam jauni un zaļi. Knapi nokāpuši no kokiem, saproties. Gan jau ar laiku nāks arī saprāts. Es vismaz tā gribētu cerēt. Un, nav jau arī tik ļauni. Ja salīdzina, piemēram, jaunattīstības valstis ar vecajām, attīstītajām valstīm, tad varam redzēt, ka tās tomēr domā tālāk uz priekšu. Tā kā progress jau notiek. Bet tas ir skaidrs, ka vēl ne vienu reizi vien mūsu civilizācijai vajadzēs "apdedzināties", lai saprastu, kā pareizi rīkoties.

 

Jautājums gan tikai paliek atklāts - kā rīkoties, lai pats sevi pasargātu no pasaules likstām? To nu es gan vēl nezinu, priekš tā man jāuztin nākamais kaprona kāsītis... :drag:

Link to comment
Share on other sites

nnoname

Manā skatījumā diezgan interesanta filma par to, kā tiek bīdīta ekonomika uz ikdienā lietojamās elektronikas, un sadzīves patēriņa preču ilgmūžību.

manā skatījumā parasts sazvērestības teoriju mīlētāju mēsls, izturēju līdz ~1/3 par spīti reklāmām, autori acīmredzami necērt zivi par subjektiem un nespēj apskatīt un analizēt problēmu globāli, īpaši smieklīgi bija argumenti par printeriem

  • Patīk 1
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Ir jānotiek globālai katastrofai, lai kaut kas mainītos tajā "pērc, izmet, pērc" sistēmā.

Filmu noskatījos...patika.

Lidzīgas tēmas reklāmas rullīšus senāk pa Discovery skatījos, kur debesīs lido sadzīves atkritumu kāši un Zemei apkārt "elektrotehnikas zvaigznāji"...utml

 

Aizdomājies!

Patērētāj-nācija, ibio..

 

P.S. Man arī remontā viens printeris (Canon MP210), ko māsīca iedeva lai sataisu. Šis nevelk papīru iekšā, lai gan padeve nostrādā.

Labots - Brutto
Link to comment
Share on other sites

Bastjens

Kādu laiciņu atpakaļ pārlapoju Marksa Kapitālu, nu tur ar viss ir tādā vienā vietā un radīts tikai uz bezgalīgu resursu un nepārtrauktas kāpināšanas bāzes, izejas pagaidām nav.

 

Tas, ka attīstītajās valstīs nedzimst tik daudz bērnu, arī pieder pie civilizācijas pašregulēšanās; vienkārši ar laiku, cerams, visā pasaulē būs kaut kas līdzīgs Ķīnas viena bērna politikai un tā bezgalīgā kāpināšana vairs nebūs tik aktuāla.

Labots - Bastjens
Link to comment
Share on other sites

Skatoties kādā kvalitatē pēdējo gadu auto tiek ražoti bail iedomāties kas būs palicis pāri pēc vairākiem gadiem, vairumā gadījumu kvalitāti nevar salīdzināt ar daudz vecākiem modeļiem (vairāk te domāts tieši par karkasa metāla noturību).

Link to comment
Share on other sites

Tu vispār esi līdzi sekojis? :blink: Situācija ir tieši pretēja - mūsdienu auto un 20 gadus veca auto drošību tiešām nevar ne salīdzināt, bet tā ir par labu mūsdienu auto. Drošības prasības ir nopietni gājušas uz priekšu.

 

Protams, šeit nav runa par Lada un Cherry. :p

Link to comment
Share on other sites

Biju domājis nedaudz savādāk, nestrīdos ka drošība uc. tehnoloģiskie sasniegumi ir krietni attīstītāki kā vecajiem, bet runa iet par paša metāla kvalitāti, biezumu utt. Paskatoties kā dažs labs auto ir nopuvis un jau ir jāmetina 5 gadu vecumā, grīdā bakstot ar pirkstu tā locas (ļoti plāns metāls), izteikti tas ir japāņiem un amerikāņiem par pārējiem nezinu.

Link to comment
Share on other sites

Krishius

Tad laikam tu esi redzējis tikai Mazdas :D No jaunajiem japāņiem tās ir vienīgās, kuras es esmu redzējis ie/sapuvušas jau pēc dažu gadu ekspluatācijas. Pārējās turās līmenī. Pat pēdējo ~10 gadu Opeļi vairs nav tādi puvekļi kā 90to gadu un vecāki.

 

Katrā ziņā, ja salīdzina dažādus mehāniskos un elektromehāniskos priekšmetus, tad vecie ir stipri labākā kvalitātē.

Mūsdienās visi koncentrējas uz elektroniku/shēmām/platēm utt un lielākajā daļā mūsdienu aparatūras tieši mehānika ir tā, kas nočakarējas - visur, kur agrāk lietoja metālu, tagad sabāž plastmasu, kas bieži nav tik uzticama un ātrāk nolietojas.

Labots - Krishius
Link to comment
Share on other sites

serioussam909
ar tempu miljards 100 gados

temps ir 1 miljards 10 gados.

Pirms 10 gadiem cilvēku bija "tikai" 6 miljardi - nu jau ir ~7.

bet runa iet par paša metāla kvalitāti, biezumu utt

Mašīnas arī nemaz nedrīkst ražot no bieza un izturīga metāla (tieši tā saucamās "crumple zone") - metālam ir jādeformējas pie sadursmes lai mīkstinātu triecienu.

 

Un vispār - kam ir vajadzīgs kompis kas darbojas 20 gadus?

Jau pēc 5 gadiem ir morāli novecojis un cena nokritusies bezmaz vai 10x.

10 gadus vecs PC vispār ir nelietojama bremze.

Labots - serioussam909
Link to comment
Share on other sites

Kanibaals

Paši pircēji balso ar saviem maciņiem, tā kā atzīst sistēmu par labu esam. Kam pirkt krējuma izstrādājumu, ja ir arī normāls krējums nopērkams? Bet, nē, pircēji labprāt izvēlas ar mazāku tauku saturu, tomēr grib, lai tas joprojām izskatās pēc krējuma nevis duļķaina ūdens. Nu tad ražotājs arī izdomā, kā samaisīt ūdeni ar eļļu, lai gan normāli tas nav izdarāms. Un otrs, tomēr resursi ir ierobežoti un visiem gribās tikt pie jaunās preces nevis gaidīt mūža beigas, kad beidzot pienāks tava rinda nopirkt supernoturīgo preci. Cita lieta, ka pret apzinātu novecināšanu, gan būtu jāiestājas.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Noskatījos pusi un jāsaka, ka īsti nevar piekrist visām konspirācijas teorijām. Es domāju, ka paši pircēji nosaka derīguma termiņu. Ja jau vienam otram pēc mēneša apnicis vecais mobilais un jāpērk jauns, jo jaunais ir krutāks, tad priekš kam ražotājam taisīt mobilos, kas strādās 10 gadus? Tas pats ar datoriem - pēc 3 gadiem jau morāli novecojuši.

 

Jā agrāk ražoja izturīgākas lietas, bet tur diktē cenu, ražošanas procesu izejvielu dārdzība. Paskatieties, cik maksāja metāls, nafta pirms 20 gadiem, kad ražoja superizturīgos nerūsējušos auģikus, un cik izejvielas maksā tagad?

 

Kur tad radās fāstsūds? Arī pieprasījuma rezultātā, lai skrienot var iekost pārtiku, kas ir standartizēta un garšo vienādi jebkurā šīs firmas ēstūzī jebkurā vietā pasaulē. Pie mums ir Lido un katrā no tiem ēdiens garšo pilnīgi savādāk. Pietiek vienā iestādījumā būt draņķīgam pavāram, lai sabojātu reputāciju kopumā. Tā lūk ir cena par individuālismu.

 

Amerikāņi jau cita nācija, kur propoganda ir dzīvesveids. Pie mums pēc visām bankām baltijām, hiperinflācijām, šleseriem, kalvīšiem un citiem pašmāju brīmummeistariem jau izveidojusies neticība pret jebko. Latvietim pirmais iespaids, ka viņu cenšas čakarēt (vai jau sen čakarē) un tad reklāma, propoganda varbūt var izmainīt viedokli. Diemžēl mēs grēkojam uz paša muļķību - pietiek pielikt birku "akcija", "50% lētāks" un pirks kā traki, pat ja prece dārgāka kā iepriekš. Respektīvi, skopums, taupība noved pie izšķērdības, kā rezultātā mums ir superdārgi tilti, brāķi sastopam ik uz stūra.

Link to comment
Share on other sites

Igelkott

Mežaveci, tur jau tā sāls, frāzē "morāli novecojuši". Manā skatījumā, mūsdienu kastes ir jau pietiekoši tehnoloģiski progresējuši, lai varētu tās "morāli novecot" pēc 10-15 gadu laikā. Saprotams, ka ar P1 un DX5 nebūtu nekāda aršana, bet paraugoties uz to, kas tirgū pieejams šobrīd? Plastmasa arī nav neizsmeļams resurss, ņemot vērā ka tā pamatā ir naftas pārstrādes produkts, bet nafta jau šī gadsimta laikā kļūs par vēsturi, u tad nu visi dižražotāji būs spiesti par bargu naudu pirkt to, ko izmetuši mēslainē trešās pasaules valstīs, bet galaprodukts būs krietni sālīts. Domājams, arī shēmās izmantojamā cēlmetāla cenas nākotnē lētākas nekļūs. Turklāt salīdzināt "taupību" ar izšķērdību ir aplami. Piemēram, neticu, ka šobrīd nav iespējams softu izstrādātājiem nevis ar katru jaunu versiju tieši vai netieši "palūgt" iegādāties niknākus dzelžus, bet gan maksimāli optimizēt jau esošo darbību - tas ir savdabīgs loks, kurā vairums lietotāju tiek ierauti tikai dēļ ražotāju savstarpējās vienošanās rezultāta. Uzskatāms piemērs ir kaut vai Apple, turpat arī mazais mīkstais draudziņš, kuru ai, cik labi pazīstam... :)

PS. kanibaals, neesi naivs - krējuma izstrādājumos ir pat 90% "palmu tauku", kas ir atsevišķa topika vērts jautājums kādā kulināru forumā, tā ir konkrēta "atrava", kādu tirgot civilizētā valstī būtu noziegums un kriminālsodāms nodarījums.

Protams, šis ir caurmērā subjektīvs viedoklis.

Link to comment
Share on other sites

UberFly

Kad tiksim pie kodolsintēzes un nanomateriāliem, viss būs baltajā šokolādē, 10Km debeskrāpji, neierobežota enerģija uttuttutt Vajadzēs kāpināt ražošanu lai cilvēce nonomirst no bezdarbības.

Link to comment
Share on other sites

Gestapo

Tad laikam tu esi redzējis tikai Mazdas :D

Ja runa ir par sestajām mazdām, tad tur ūdeni nolaida auto importētāji, pie mums atnāca mazdas, kas paredzētas arābu valstīm un ar viņu klimatam paredzēto apstrādi, bet kopumā jā, auto izturība iet uz leju, neticu, ka pēc 20 gadiem būs kāds šodien ražots auto, kas būs noripojis pie ļimona un vēl izskatīsies braucams, kādi bija vecie volvo, vw, mersedesi utt, jo...jo nevienam tas nav izdevīgi lol.

 

10 gadus vecs PC vispār ir nelietojama bremze.

Vot šitas ir sviests, ka 10 gadus vecu pīsli praktiski nevar apgreidot, pa manam tāpēc arī ir tās nebeidzamās slotu maiņas, lai nevarētu nomainīt tikai vienu detaļu un atkal rullēt tālāk, piemēram, kāda velna pēc bija vajadzīga pāreja no ddr2 uz ddr3 vai jaudas pieaugums ir tik būtisks, vai tērē mazāk elektrības, tak nē. Situācija ir tāda, ka esi spiests mainīt detaļu kopumu, lai varētu savu kasti padarīt žirgtāku, vēl labāk - vispār nopirkt jaunu kasti.

 

ai piektdiena, jāierauj šodien.

Link to comment
Share on other sites

bet man personīgi nav iebildumu regulāri tikt pie jaunām mantām. :)

 

Diemžēl tā ir tipiska "patērētāju sabiedrības" domāšana.

Gluži kā "urla" izdzer alu/apēd čipšus un pudeli/paku vienkārši nosviež zemē. Domāt, kas paliek aiz viņa, nav vērts.

Tieši tāpat ir bez vajadzības izniekot neatjauonojumus resursus.

 

Vienīgā problēma, ko šeit redzu, ir resursu pārstrāde, lai mēs nenoslīktu savos atkritumos. Tur gan mums vēl daudz jāpiestrādā.

 

Galvenā problēma nav atkritumi bet ražošanas neatjaunojamo razošanas materiālu izsīkums, jo šie resursi tiek vienkārši

izlietoti reāli nevajadzīgām lietām.

 

kapitālisms ar saviem galvu reibinošajiem attīstības tempiem arī parūpēsies par to, lai pats neizmirtu.

 

Šis laikam ir naivuma kalngals. Kapitālisms nav nekāda dievišķa būtne kas var par kaut ko parūpēties.

Tie ir cilvēki ar tieši tādu pašu īstermiņa domāšanu - "bet man personīgi nav iebildumu regulāri tikt pie jaunas naudas".

Un pofig, ka tam tiek izlietoti resusrsi, kuri nākotnē varētu būt daudz daudz noderīgāki kam citam nevis "jauna ifonam".

 

Runa jau nav par atteikšanos no attīstības vispār bet no "pirkšanas pirkšanas pēc".

Es teiksim vēl arvien lietoju 6 gadus vecu telefonu, jo viņš dara to, ko man vajag - zvana un sūta sms.

Man nevajag katru gadu jaunu ifonu, lai es pats justos "normāls vecis" un varētu pazīmēties apkārtējo priekšā.

btw un tas noteikti nav naudas jautājums.

  • Patīk 2
  • Slikti! 1
Link to comment
Share on other sites

Žaks Noriss

Jauns iPhone katru gadu, jauns TV katru otro, jauns auto katru trešo... tas viss ir sūds. Kad vairs nebūs (vai būs pārāk dārgi) energoresursi, lai saražotu un transportētu pārtiku, lūk tad būs normāls ārprāts. Bet gan jau tas nevilksies pārāk ilgi pie esošā bruņojuma iespējām.

Link to comment
Share on other sites

Vadošie pasaules ekonomisti jau vismaz 10 gadus bļauj, ka kapitālisma tirgus pašregulēšanās principi vairs nedarbojas globalizētā ekonomikā. Un kapitālisms pats par nākotni neparūpēsies.

Link to comment
Share on other sites

Rik0 - ir nevis neatjaunojami resursi, bet resursi, kurus mēs vēl nemākam atjaunot. Kad radīsies vajadzība, kad tas sāks palikt tiešām finansiāli izdevīgi, tad arī atradīsim veidus, kā tos atjaunot un pārstrādāt.

 

Padomā pats - pēdējo X tūkstošu (un vēl vairāk) gadu laikā no planētas Zeme praktiski nekāda matērija nav gājusi prom. Tik meteorīti vēl klāt nes. Tā kripatiņa, ko mēs kosmosā esam uzšāvuši, neskaitās. Viss pārējais - vienkārši vielas tepat pamaisītas apkārt, pārkārtotas, pārvietotas. Nav nekas pazudis - tas viss tepat ir, tikai citās formās. Viss, ko vajag - izgudrot, kā to pārveidot atpakaļ. Un, protams, izdomāt, kur dabūt enerģiju šai pārveidošanai. Tā ir galvenā problēma. Ja būtu neierobežoti daudz enerģijas, tad arī par atkritumiem un dabas saudzēšanu nevajadzētu uztraukties. Patiesībā šīs problēmas jau tagad varētu pavisam normāli atrisināt, ja tikai varētu dabūt gana daudz enerģijas...

Link to comment
Share on other sites

Vadošie pasaules ekonomisti jau vismaz 10 gadus bļauj, ka kapitālisma tirgus pašregulēšanās principi vairs nedarbojas globalizētā ekonomikā. Un kapitālisms pats par nākotni neparūpēsies.
Tirgus pašregulēšanās? Diezi vai. Šī ilūzija tika sagrauta jau teju pirms 100 gadiem ar tālaika lielo krīzi. Tirgus pats slikti regulējas, to jau tagad pat skolā māca. Citādi jau mums nebūtu ekonomikas ministrijas, kas ar fiskālajām un monetārajām politikām mēģina lietas saturēt kopā.

 

Bet problēma ir tā pati, kas ar valsts pārvaldes shēmu "demokrātija" - ir skaidrs, ka šī sistēma sūkā, bet... labāks nekas vēl nav izdomāts. :( Tā kā pagaidām ķepurojamies, kā sanāk, lai arī forši nav. Ja Tev ir kādas spīdošas idejas, kā atrisināt vispasaules ekonomikas problēmas - droši saki! :)

Link to comment
Share on other sites

Rik0 - ir nevis neatjaunojami resursi, bet resursi, kurus mēs vēl nemākam atjaunot. Kad radīsies vajadzība, kad tas sāks palikt tiešām finansiāli izdevīgi, tad arī atradīsim veidus, kā tos atjaunot un pārstrādāt.

 

 

Stāsts jau ir tieši par to - šobrīd šie resursi ir viegli pieejami (attiecīgi lēti), tāpēc mēs ifonus mainam kā apakšbikses.

Bet drīz var pienākt laiks, ka resursi maksās tikdaudz, ka mūsu bērni vai mazbērni būs spiesti iztikt ar 1 ifonu 20 gadus

un lamās mūsu paaudzi par to, ka mēs esam visus šos resursus nevajadzīgi izšķērdējuši.

Link to comment
Share on other sites

Es domāju, ka tad ātri vien atradīs, kā šos resursus atjaunot, vai aizstāt ar kaut ko citu. :) Alternatīvu jau netrūkst arī tagad, vienkārši izmanto to, kas ir lētākais. :)

 

Starp citu - tiešām interesanti būs paskatīties, kā turpmākajos 30 gados attīstīsies datortehnika (un kopā ar to - mobilie telefoni). Jau šobrīd ir sasniegti 1 CPU kodola ātrdarbības griesti, un turpināt ražot CPU ar vairāk un vairāk kodoliem arī ilgstoši nebūs jēgas. Gan nemāku pareģot, kādi būs tie griesti (16? 32? 64?), bet kaut kur arī tas beigsies. Atmiņu ietilpība arī sasniegs fizikas likumu robežas, kas būs tālāk? :) Varbūt tiešām nonāksim pie situācijas, kur datoru vai telefonu pērk uz 10 gadiem, jo jaudīgāku uzražot vienkārši vairs nevar. :)

Link to comment
Share on other sites

var gadīties, ka attīstīsies skaitāmo kauliņu virzienā. Fondu tirgi jau brūk.

Link to comment
Share on other sites

Krishius

Mežaveci, tur jau tā sāls, frāzē "morāli novecojuši". Manā skatījumā, mūsdienu kastes ir jau pietiekoši tehnoloģiski progresējuši, lai varētu tās "morāli novecot" pēc 10-15 gadu laikā. Saprotams, ka ar P1 un DX5 nebūtu nekāda aršana, bet paraugoties uz to, kas tirgū pieejams šobrīd?

Es gan uzskatu, ka mēs lāga iedomāties nespējam, kāds būs internets, programmatūra, lietotāju interfeisi pēc 10 gadiem.

Pilnīgi pieļauju, ka pēc 10 gadiem mēs laiku, kad dators tika kontrolēts ar plastmasas pogudēli un kaut kādu peli vai trackpadu, uzskatīsim par akmens laikmetu. Arī interneta piedāvātās iespējas visticamāk būs tādas, ka mūsdienu 8-kodolnieks zarnas kakās, lai ko tādu pavilktu. Vai arī vienkārši būs radītas jaunas procesoru paaudzes ar virkni jaunu instrukciju, ko tagadējie procesori vienkārši nespēs izpildīt. Aug jau ne tikai dzelžu jauda, bet arī programmatūras iespējas un prasības.

 

Jau tagad man ar savu 4 gadus veco quadcori dažubrīd ir par īsu, jo ir programmas, kas iebremzē.

 

Es varbūt arī atkārtošos, bet cik esmu novērojis, tad solid state elektronika mūsdieās kalpo gana ilgi. Plīst mehānika, korpusi un tml lietas.

 

P.S. Viss notiek!

Labots - Krishius
Link to comment
Share on other sites

Īstenībā, galddatoriem diezgan bieži sastopamas arī nomirošas solid-state daļas. Piemēram VGA RAM, vai MB čipsetam tur kaut kas. Nekustīgas lietas principā.

 

Par attīstību - jā, tur tiešām grūti kaut ko paredzēt. Tāpēc arī tas ir tik aizraujoši. :) Taču vienu gan man jāsaka - manuprāt, pele un klaviatūra gan tuvākajā laikā nepazudīs. Šīs lietas ir izturējušas laika pārbaudi, un vēl nav ne tuvu izdomāts kaut tāds, kas tās spētu pārliecinoši aizstāt.

Link to comment
Share on other sites

Man vairāk uztrauc, ka pēdejā laikā pie mums pat ceļus nevar uzbūvēt, kas kalpotu ilgi. Pēdējos gados sabūvēts daudz māju no reģipsa. PSRS savukārt sabūvēja daudz dzelzbetona būru, kas prasa lielus ieguldījumus lai savestu kārtībā.

Nezinu, kas mums draud - globālā sasilšana vai leduslaikmets. Abos gadījumos prasās pēc mājām ar labu siltumizolāciju, lai ziemā būtu silti un vasarā vēsi.

Varbūt nākotnē aktuālākais būs nevis datori, bet ūdens maize, siltums.

Lūk ko apgalvo krievu zinātnieks Poļevanovs:

1. Sakārā ar naftas platformas avāriju un liela daudzuma naftas izplūdi Meksikas līcī, ir praktiski ir apstādināta siltā Golfa straume, kas nes lielas klimatiskās izmaiņas pasaulē.

2. Sakarā ar to, ka Āfrikā (it īpaši Ziemeļāfrikā un Krievijā klimats kļūst labvēlīgāks lauksaimniecībai, sākusies ASV Federālo Rezervju Sistēmas (FRS) un Ķīnas cīņa par Āfrikas zemēm. Ar to izskaidrojamas šobrīd vienu pēc otras sekojošās revolūcijas un kari Āfrikā.

3. FRS tuvākā laikā pārpirks daudas nozares Krievijā.

Link to comment
Share on other sites

Jā, tas par tiem ceļiem gan ir stulbi. Pat svaigi asfaltēts ceļš ir ja ne uzreiz ar bedrēm, tad pēc pusgada noteikti. Bet, nu, tā ir tikai viena no sekām mūsu... mazefektīvajai valdībai. :p

Link to comment
Share on other sites

Starp citu - tiešām interesanti būs paskatīties, kā turpmākajos 30 gados attīstīsies datortehnika (un kopā ar to - mobilie telefoni). Jau šobrīd ir sasniegti 1 CPU kodola ātrdarbības griesti, un turpināt ražot CPU ar vairāk un vairāk kodoliem arī ilgstoši nebūs jēgas. Gan nemāku pareģot, kādi būs tie griesti (16? 32? 64?), bet kaut kur arī tas beigsies. Atmiņu ietilpība arī sasniegs fizikas likumu robežas, kas būs tālāk? :) Varbūt tiešām nonāksim pie situācijas, kur datoru vai telefonu pērk uz 10 gadiem, jo jaudīgāku uzražot vienkārši vairs nevar. :)

 

Vari uz datoru jaudām skatīties pēc analoģijas ar elektrību. Iesākumā bija lokāli elektrības ģeneratori - katrai pilsētai savs. Tagad cilvēki vairs nesacenšas, kuram jaudīgāks dīzeļģenerators bagāžniekā un pat lielākā daļa tādu nav redzējusi - spraužas pie sienām un lieto cik tik vajag - 14W lampiņai vai 1800W putsūcim. Jo strāva ir centralizēta, cilvēkiem nav jādomā, cik otrā galā kvadrātkilometrus aizņem tas placis, kas elektrību ražo un vai tas tiešām ir kompakts. "Mākoņi" ir tuvākais piemērs tam, kas var kļūt moderns. Starp citu, priekš kam mājsaimniecei vai klerkam kvadkōre, ja reāli pietiek ar 1..2kodolu Atom?

Un vecie Apple lietotāji, IIRC, ik pa laikam uzsver, ka 5 gadus jaunāka OS versija nebūt nenozīmējot augstākas prasības pret dzelžiem. Un MS tagad domā par ARM proču atbalstu iekš Win8. :>

Labots - usver
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...