Jump to content

Mājas apkure


StulbsTuVai...
 Share

Recommended Posts

Sveiki.

Vēlētos te ar kādu pakonsultēties par mājas apkurināšanu.

Ir privātmāja un tagadējā malkas krāsns iet pēdējā maizē,tas it sevišķi ir jūtams šajā aukstumā.

Īsti nevaru izlemt,kā būtu labāk,pārmūrēt to pašu esošo,mēģināt iebāzt čuguna krāsni vai vēl ko?

Apkurināmās telpas ir ~40m2

Kas būtu visefektīvākais un ne tas dārgākais apkures veids?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 858
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mezavecis

    72

  • Ronalds

    60

  • Raimonds1

    86

  • vvv

    93

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vislētāk - pārmūrēt, vai jaunu ar melnā skārda cokolu. Dārgāk un efektīgāk, mūsdienīgāk - čuguna, konvekcijas tipa.

Link to comment
Share on other sites

StulbsTuVai...

40m2 tie ir vismaz 100m3, tāda krāsns atdzisīs uzreiz tikko kā pārstās kurināt. Tavai ķiegeļu krāsnij vismaz ir kaut kāda siltuma inerce.

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Vislētāk tomēr ilgtermiņā ir siltināt māju.

 

Pašlaik ir lietošanā čuguna krāsns un ir daži plusi un mīnusi:

 

+ ātri uzsilta telpu

+ samērā ekonomiska patēriņa ziņā

 

- vajadzīga speciāla metāla izolācija sienām, lai paaugstinātu ugunsdrošību.

- silda tikai tad, kad kurina un aukstā laikā krāsnij visu laiku jāpiemet klāt.

 

Ar lētajām krāsnīm var ieberzties tajā ziņā, ka ātri viņas izdegs un kalpošanas ilgums būs stipri īss

Link to comment
Share on other sites

Domāju, ka vislabāk pāmūrēt.

Kaut kāda čugunniece - kamēr kursies, būs silts. Tāda arī "izdedzinās" gaisu.

Ja kaut kādu lēnās degšanas krāsni liksi, tad automātiski vajag čaulu skurstenī, citādi sāks darva pa visām šķirbām sulot.

Tādai mūrētai tomēr ir kaut kāda inerce, arī mikroklimats ir labāks.

Link to comment
Share on other sites

StulbsTuVai...

Vot tieši tagad vēl domāju...kautkur redzēju,ka čuguna krāsns bija iecelta ķieģeļu krāsnī.Līdz ar to ir uzreiz efekts no abām pusēm-ātri sasilst un ilgāk turās siltums.Kādas domas par šādu lietu?

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Gribēju piebilst, ka pēc pieredzes šīs apaļās krāsnis var remontēt, pārtaisīt, bet efektivitāte vienalga būs zema. Turklāt samērā atri izdegt, piesērē ar sodrējiem.

 

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

StulbsTuVai...

To es saprotu,ka podiņu krāsni nekas nepārsitīs.Domāju vairāk par sasilšanas tempiem.

Podiņu krāsns-lielāka,masīvāka,ilgāk silst.

Čuguna kaste-maza,viegla-ātri vien sasils.

Kautkā liekas,ka kombinētais variants varētu būt tīri vai ideāls?

 

Mežavecis-tāda tipa krāsns ir paziņam mājā...nu nevar ar viņu piekurināt māju,kā gribētos...

Labots - cerinjsh
  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

StulbsTuVai...

Neko nevaru par tevi ieteikto bolerjanu cenu atrast...neliekas,ka būtu lēts pasākums.

P.S.Dizains interesants...itkā stūrī turētu mašīnas motoru :)

 

 

 

Tomēr atradu gan.

220 ls par tāda tipa krāsni...nu nav tik traki.Galvenais,lai tikai viņa arī to siltumu uztur,nevis izdeg un atdziest.

Labots - cerinjsh
Link to comment
Share on other sites

Protams, ka podiņu krāsns ilgāk silst, bet ilgāk arī siltumu tur. Ja vajag vasarnīcā kurināt pa izejamām dienām, tad protams čuguna krāsniņu, bet dzīvoklī tak tāpat katru dienu kurina un tad uzsilšanas laikam nav nozīmes.

Link to comment
Share on other sites

alusbundza

šajā salā uguni neizlaižu (man ir, kas pa dāžām pagalēm piemet), bet pie mīnus 10 grādiem no rīta uzkurinu, pēc tam piesviežu malku saregulēju gaisa padevi un 3-4 stundas kuras (pēc iespējas rupjākas pagales) ja nav galīgi cauras sienas mājā, tad ir okey ,

Link to comment
Share on other sites

Čuguna (ķeta), tērauda krāsnis būs ar karstām virsmām - sausinās gaisu un dedzinās putekļus.

 

Lielai, 2-5T smagai mūra krāsnij liela inerce un pēc 3-4h kurināšanas virsmas t būs 60-80*C, kas saglabāsies vairākas stundas. Kā jau Didzis minēja - patīkams mikroklimats. Podiņu krāsns vietā var būvēt kieģeļu krāsni (no krāšņu/skursteņu ķieģeļiem) ar mūrīti sienā. Protams, ka krāsns ar mūrīti, javu un mūrnieka darbu maksās ap 2kLVL.

Link to comment
Share on other sites

Laukos kā papildus apkures elementu, ja nu ļoti auksts un elektrība pazūd, nopirku lēto termomax kamīnkomplektu. Patiesībā silda ļoti labi un kurtuve ir tiešām kvalitatīvi izplānota. Deg ilgi un lēni, nevis ātri izdzen siltumu skurstenī.

 

Un piesilda arī labi, visu pirmo stāvu un vēl veco plīts mūrīti uzsilda. Tajā zonā man kvadrāti 60 vismaz.

Link to comment
Share on other sites

Nav jau ar tām čuguna krāsnīm, kamīniem tik slikti . Ieliku savā mājā(~160m²) gadus atpakaļ čuguna kamīnu(ķīnietis ~330Ls ?), lai siltākajos apkures mēnešos nekurinātu lielo centrālapkures katlu.Piekombinēju siltā gaisa atvadus(mājas konstrukcija atļauj pat nomaskēt tos)ar pāris klusajiem ventilatoriem, lai tiek arī otrajam stāvam. Dūmvads izolēta nerūsošā caurulle(168x2).

Noregulējot izejošās dūmgāzes ~200°C (kādi tur sadeguši putekļi un gaiss...),viss kurās ~8h bez uzraudzības un vēl turās silts vairākas stundas.Vispār arī kamīnu aukstākā laikā pareizi kurināt nepārtraukti.Neaizmirstot gan pa reizei tīrīt dumvadu, jo 200°C dūmgāzes dara savu.Tāpat kondensātam kaut kur jāpaliek...

Šogad man kamīns apkurināja māju līdz pat janvāra beigām, iestājoties aukstumam.

Vienīgais gan, lielo centrālapkures katlu ar akumulatoriem uzkurināju reizi ~<10 dienās, lai būtu siltais ūdens un arī omulīgāk darbnīcā(60m²) pagrabstāvā.

Vēl varu piebilst, ka arī centrālapkures katlā šājā aukstajā laikā uguni uzturu nepārtraukti, tur es varu sarkanas ogles atrast arī pēc >10 stundām.

P.S. Vispār es nenolieku nevienu apkures variantu.Jo situācijas ir tik dažādas un ikvienai mājā var atrast pašu optimālāko risinājumu.Katram saimniekam arī dažādas iespējas un varēšanas.Mani maz kas ierobežo, bet tomēr izvēlējos šādu risinājumu.

Labots - jacobs
Link to comment
Share on other sites

smartdevil

Mežavecis

Man visa bērnība tika pavadīta mājā kur šādas ir divas gabalas. Nekas tur nepiesērē un kas tās par muļķībam par ātru izdegšanu. Palasi ko pirms tevis postu iepriekš Didzis rakstīja.

Un nevis remontēt, bet pārmūrēt. Ja sāk ķieģeļi kaut kur iekšā birt, tātad ir izdegusi sija. Tātad līdz tai daļai ir jājauc nost un jānomaina. Bet tas varētu notikt reizi 20gados.

Par efektivitāti nepiekritīšu, ja vien runa nav par to tievo nekam nederīgo versiju, kur zig-zag skreju netaisa bet pa tiešo skurstenī. Pusotru krāsni izkurinot mums pietika siltuma 24h. Vairāk kurinot jau par karstu bija.

 

cerinjsh

Neklausi nevienu, kas iesaka tos metāla štruntus. Ja ir runa par kaut kādu efektivitāti, tad tā ir pati neefiktīvākā apkure. Tikai un vienīgi siltumu akumulējošās.

Kā jau te minēja - vai nu salabo to pašu, bet, ja nevar, tad mūrē jaunu kamīnkrāsni.

Vēl varu ieteikt sazināties ar šīs bildes īpašnieku. Nevaru vairs atrast kur viņs stāstīja, bet izmaksas iekļāvās pārs simtos.

Labots - smartdevil
Link to comment
Share on other sites

Vienīgais gan, lielo centrālapkures katlu ar akumulatoriem uzkurināju reizi ~<10 dienās, lai būtu siltais ūdens un arī omulīgāk darbnīcā(60m²) pagrabstāvā.

 

Cik lieli Tev ir tie akumulatori? Arī ir doma par kaut kā līdzīga ierīkošanu, lai rudenī un siltās ziemas dienās nebūtu granulu katls non-stopā jāmoka.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

smartdevil,

 

Tieši līdz apakšai lielo apaļo krāsni tiku pārjaucis, salicis pa jaunu un vienalga jāizkurina 2 grozi, lai būtu silta. Pagājošo gadu apnika krāmēties un aizvietojām to krāsni ar kaut ko modernāku. Sildīt jau viņa silda un tur siltumu, tikai nenormāli daudz malkas aiziet. Piesērē malējās iedobes ar pelniem un jākaļ kaut kur apakšā caurums, lai dabūtu ārā.

 

Citās istabās ir >100 gadīgas podiņa krāsnis bez šībera un 2x mazāks malkas patēriņš ar to pašu efektu.

Labots - Mežavecis
Link to comment
Share on other sites

andza

Kopā sanāks ~4m3, kas pēc manām domām optimums un noder jebkuram centrālapkures kurināmajam .Bet katram jau mājās savi ierobežojumi un arī 1.5 m3 dos efektu.

Link to comment
Share on other sites

smartdevil

Mežaveci

Nezinu, mana pieredze ir tikai pozitīva ar tām krāsnīm un arī viena no taupīgākajām salīdzinot ar centrālapkuri. Sānu tīrīšana arī 1x divos gados bija, tad kad skursteni tīrija. Varbūt tev kaut kas nav bijis kārtībā ar uzbūvi.

Bet nu vienalga. Es to vairāk tāpēc saku, ka nebūs nekas labaks par akumulējošu krāsni - vienalga kādu. Tie bleķi ir pēdejais par ko vispār domāt.

Labots - smartdevil
Link to comment
Share on other sites

Tīrā skaudība pārņem.. ka daudziem tik ekonomiskas krāsnis.. :D

Man uz ~200m2, 2,5 stāviem... šķidrais kurināmais.. Aukstākajos gada mēnešos aiziet ~1t degviela... bet uz sezonu ne vairāk kā 2,5t.+ vēl 2 elektriskie ūdens boileri (vannai un virtuvei). Nu toties.. pilnīga automātika iespējama.

Link to comment
Share on other sites

ausux

Varbūt tev ir iespējas kombinēt ar citu apkures veidu, perspektīvā samazinot apkures izmaksas.

Ieguldījumiem gan vēlams atmaksāties max 5 gados.

Link to comment
Share on other sites

Sanchus

Tu pats ar savām rokām visu to izgatavo arī? Viens ieteikums. Pēdejā kantainajā akumulatora tvertnē uzsvaru vajag likt nevis uz materiāla biezumu, bet stiprības ribojumu.Var izgatavot pat no 2mm ner. tērauda ar attiecīgu ribojumu, kur kaste turēs atvērtās apkures sistēmas spiedienu 2st. mājai.Ner. tērauda materiālu izmaksa 4m3 tvertnei būs ~500Ls.

Link to comment
Share on other sites

StulbsTuVai...

Labi,tomēr laikam sāku sliekties uz to pašu pārmūrēšanas pusi....

Ja turas tas siltums,tas arī ir tas,ko vajag...neliekas tomēr forši ziemā,ka vakarā izkurini,bet no rīta klabošu žokli pamosties...pamatus mājai jāsiltina arī...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Aktualizējies jautājums par Bullerjan krāsnīm, kādam ir pieredze? Cik ilgi viņas čāpstina piemēram kokskaidu briketes ja ir pielādēta pilna. Respektīvi vai ir iespējams uz nakti pielādēt ar kurināmo un tikai no rīta papildināt. Plānots ņemt divas, vienu lielo koptelpām un vienu mazāku divām guļamistabām, liekas ka var vienas puses siltā gaisa trubas izvadīt uz blakustelpu.

Te augstāk bija nedaudz runa par vācu krāsnīm, bet nu atradās arī vietējās. http://www.bulerjan.lv/

 

Uzreiz varu pateikt ka mūra, podiņu u.t.t. krāsnīm man kāposts ir pa īsu, tāpēc meklēju optimālo variantu.

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Pie mums var tikai izlasīt reklāmu un slavinošus rakstus. Darbības princips ir daudz maz zināms, bet kā jau visām bleķa krāsnīm - kamēr liesma deg, tikmēr silts, kad ne, tad iestājas dubars. Vēl šitām gruzdošajām krāsnīm tendence skursteni piesārņot. Personīgi es tādu liktu telpās, kur reti tiek kurināts, kādā šķūnī, darbnīcā, vasaras mājā, bet ne dzīvojamā istabā, kur jāuzturas patstāvīgi, jo šīs bleķa krāsnis izdala nepatīkamu aromātu, kad putekļi nosēžas un piedeg. Ā un jā, problēmas ar kondensātu būs baisas, ja skurstenis nebūs pareizi izbūvēts un māja odīs pēc šašlika 365 dienas gadā.

 

Te baltkrievi patestējuši un var palasīt, kādas mēdz būt problēmas.

http://www.stroimdom.com.ua/forum/archive/index.php/t-28698.html

http://www.stroiteli.info/showthread.php?t=66

Labots - Mežavecis
Link to comment
Share on other sites

 

 

Plānots ņemt divas, vienu lielo koptelpām un vienu mazāku divām guļamistabām

Vislabākais ir apskatīt darbojošos dzelzi dzīvē un pakonsultēties ar lietotājiem.

Ja telpas ir vairākas, tad komforta ziņā labāk ir tomēr centrālapkure ar radiatoriem/grīdām + katls(malkas/gāzes/granulu/ss). Daudz jau arī izsaka cik m2 un vai ir kāds, kurš ir gatavs nodarboties ar "kačigāra" profesiju ziemas laikā.

Link to comment
Share on other sites

Guest wersa

Mūra plīts ar t.s mūrīti - holandiete ar horizontāliem kanāliem piem, samērā lēti... Lielā mūra krāsns - dārgi, arī smaga, jāskatās, piem, ne visur 2 ajā stāvā var mūrēt...  Ja ir onkuls kāds pa rokai, tad tik traģiski nebūtu. Ķieģeļu krāsns.

Podiņu - jā, ļoti dārgi podiņi, daudz darba. Ļoti rūpīgu meistaru, citādi ir kirdik. Radam 85 gadus veca podiņkrāsns, normālā stāvoklī, nav pārlikta..  Podiņu krāsns tiešām, ja 2 k tad lēta, pēdējās par ko dzirdēts ( jau krīzes laikā) ap 4k LVL....  meistari ar daudzi aizbraukuši - restaurēt vecos skaistumus vecajā eiropā...

 

Var jau ar čugunku uzsildīt telpu un siltumu pēc tam uzturēt ar elektrību. Daudzi tā dara puspabeigtās mājās, ja katls dimbā bet skurstenis čugunkas pieslēgšanai ir. Krāsniņa ir, naudas jaunam katlam nav utt.

Parastās čugunnieces ātrai degšanai fiksi ceļ temperatūru - 2-3 zagruzkas un telpa ir silta. Mīnuss - viņu virsma sakarst >100 grādiem stabili. Kantainās plītiņas čugunkas ar parasto kurtuvi ātri uzsilst, čuguns fiksi ka var cept olas utt uz pannas. Atdziest arī ātri.

 

Gruzdošām krāsnīm malkas kvalitātei augstas prasības, tāpat kā atklātam kamīnam. IMHO vecā tipa atklātais kamīns laba lieta..tam var iebarot slapjāku malku, ja grib lai ilgāk degtu.

 

Skatoties ar ko kurina.Kāda malka, kāds mitrums.

Bērzs dod vairāk darvas, bet silti... apse darvu kanālos samazina, bet siltuma pašai maz. Kamīniem ozols IMHO vislabāk... 

Vislētāk ja kur blats galdniecībās utt - ēveļskaidas, apstrādes gružus savāc. Sausi, der pirmajai kurtuves piebāzšanai. Ātri viss izdeg, vilkme pieaug, tikai parastā kurtuvē būs reizi pusstundā - stundā jābāž iekšā... Iekuriem gan labs.

 

ausux

Kādu šķidruci tavs katls ņem pretī? Ko viņam iebaro?

Labots - wersa
Link to comment
Share on other sites

Centrālapkure man jau bija, pasākums nežēlīgi dārgs beigās sanāk. Tomēr, sāk iedarboties krīzes + vecuma/slinkuma faktors un ienākumi vairs nav kādi bija, so centrālapkure jau gadi 3 man nav aktuāla. Skursteņi man ir ok, ar siltumizolāciju metālnieki.

Tātad, es pāris gadus telpas apsildīju ar paštaisītu metāla krāsni - kantaina metāla kaste ar malkas caurumu augšpusē (kā plītim plītsriņķu vieta tikai riņķu vietā noņemams vāks) un divos stūros no augšas ievadītas metāla caurules kuras padod gaisu uz krāsns apakšu. Konstrukcija visnotaļ interesanta, ir plusi ka ātri sasilst un ja ir pieredze tad kurās/gruzd visu nakti ja kurina ar skaidu briketēm.

Mīnuss manā gadījumā ir tāds ka krāsniņas jauda ir par mazu visām savienotajām telpām, tobiš man katru ziemu ir jāatdala 2 pamattelpas no koridora + kāpņutelpas kura ir visnotaļ liela. Nu un sanāk ka siltums ir tikai virtuvē un dzīvojamā istabā, guļamistabas un viss pārējais tiek nodots salam un aizmirstībai līdz pavasarim. Kopējā neatdalītā apkurināmā platība 600m3, kuru biju cerējis ar bulerjan piesildīt, nav forši ka olas apsarmo kamēr no vannas istabas līdz drēbju skapim tiec. Nu un vēl paliek 2 guļamistabas, kurās plānoju mazo bulerjāni lai piesildītu 100m3.

 

Tikko bija atnācis skārdnieks novērtēt situāciju, viss ir piesildāms pat bez elektromotoriem un arī skurstenis ir ok, 200mm + siltumizolēts. Par tiem piešmucētajiem skursteņiem arī apstāstīja ka pie vainas ir līkrocība, nezināšana un stulbums nevis krāsns, tobiš jābūt noteiktam diametram, materiālam un izolācijai. Par dūmošanu arī tā pati fīča, meistars pats esot vairākos objektos bulerjāņa apaksējām trubām no ārpuses pievilcis gaisa pievadu, pārsvarā mazām telpām un galdniecības darbnīcām kurām visu gaisu izsūknē gaisa novilcēji. Par tiem kuršanās ilgumiem gan nemācēja apstāstīt.

 

Viss ko gribēju dabūt zināt no pieredzējuša bulerjan lietotāja ir kurināmā (skaidu brikešu patēriņš) un nobeņķotas krāsns kuršanās ilgums. "Kačigārs" esmu es pats, jo strādāju mājās. Tik vien gribēju zināt vai nav tā ka jāceļas pa nakti augšā piemest kurināmo, tas mazliet kaitina.

Labots - sald.ice
Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Drīkst zināt, kas centrālapkurē ir tik dārgs? Tikai pašu katlu nopirkt un uzstādīt ir dārgi. Ja jau ir bijusi centrālapkure, tad trubas ar radiatoriem ir savilktas pa visu māju. Lietots malkas katls, kas cenas ziņā ir līdzīgs, būs labāks nekā šitāds te brīnums, kas tiešām šķūņiem domāts, nevis bāzt guļamistabā, ostīt dūmus un indēties ar tvana gāzi. 

 

Vienkārši laukos katrā istabā ir pa krāsnij un lielā salā vairākas stundas dienā pavadot tās kurinot, ja neskaita vēl malkas staipīšanu.

Labots - Mežavecis
Link to comment
Share on other sites

Nu jā Mežaveci, boot tradīcijās, kamēr nesāksi taisnoties tikmēr sakarīgu atbildi uz uzdoto jautājumu nesagaidīsi?

Un ja tev nav Bulerjan krāsns tad ko tu te spīdi ar gudrībām?

 

1. Milzīgs katls, paredzēts oglēm, + es neaprakstīju visu mājas platību, tāpēc arī katls milzīgs (attaisnojums jau uz priekšu par to kāpēc man ir milzīgs apkures katls).

2. Radiatoru nav, ir apsildāmās grīdas kuras ir slikti iemontētas (jā, arī tas ir pēc ekspertu atzinuma, kaut kas par biezu kaut kas par plānu), strādnieku haltūra.

3. Virs katras telpas kur ir paredzēta krāsns man ir vēl viena telpa kuru paredzēts apsildīt tikai ar skursteni, (ar aukstāk aprakstīto krāsni istaba piesilst pat ļoti labi) telpas nav dzīvojamās, tur glabājas elektronika, dzelži, kā arī tiek izmantotas kā darbnīcas galdniecībai vai metālapstrādei ja ir tāda vajadzība.

4. Ja sīkie aizkratās padzīvoties pie vecvecākiem tad man nafig nevajag apkurināt vēl viņu telpas.

5. Ja man pēkšņi nav darba pasūtījumi vai vēl kaut kas atgadās, tad es mierīgi varu pārvākties uz 2 telpām un dzīvot siltumā, nevis čurnēt pufaikā pie izdzisuša centrālapkures katla bez naudas un bez malkas. Tā jau ir gadījies.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...