Jump to content

Sadales skapja instalācija.


Artic^MX
 Share

Recommended Posts

Labs rīts forumiešiem...

Pēc jautras nakts sagribējās aizsākt tēmu par sadalas skapja instalāciju. :)

 

Ir kādi normatīvi / noteikumi par sadalas skapja pareizu instalāciju?

Piemēram, sadales skapim ir divas rindspailes. (mēdz būt augšējā, apakšējā vai kreisā un labā), vai ir svarīgi kuru spaili izmanto nullei, kuru zemējumam?

 

Ir 12 - vietīga fāzes ķemmes kopne, kurai piestiprināti 2 - 3fāzu automāti un 6 - 1fāzu.

Kurā vietā pareizāk ir likt pienākošo līniju?

Cik saprotu ir divas vietas, var atvēlēt vienu 3-fāzu automātu pienākošajai līnijai un likt automāta augšpusē, un var arī likt automāta apakšpusē. Atkal jautājums, kā pareizāk?

 

Labprāt kādu materiālu palasītu, bet viss kas atrodas ir produktu katalogi. :)

Link to comment
Share on other sites

Parasti "ķemmes" liek apakšā (ir automāti kuriem augšā ķemmi nemaz nevar pielikt), zemējuma spaile atsevišķi, neitrāles vadu spaile atsevišķi, bez kādas vadu savstarpējas maisīšanas kopā (nekāds tur: "kāda starpība kur es to zemējumu pieskrūvēju, tik un tā tas ir savienots ar nulli"). Kur, ko, kā likt tā ir lietotāja brīva izvēle. Lai saprastu kā labāk likt automātus un vienot vadus, uzzīmē uz papīra shēmu ko gala rezultātā gribi panākt un tā arī vieno.

Link to comment
Share on other sites

Terminoloģija iespārda... "sadales SKAPIS" utt.

Link to comment
Share on other sites

viesturs0711

Atsevishkjiem automaatiem kjemmi vispaar nevar pielikt. Taa kaa uz to der pieveerst uzmaniibu peerkot automaatus. Protams kjemmes vietaa var liek peremichkas, bet personiigi man kjemme ir krietni eertaaka.

Link to comment
Share on other sites

Red, nu nevajag pārspīlēt.Es esmu visu mājas elektrības sistēmu no no nulles saviem spēkiem sataisījis un pagaidām 3gadi  - poļot normaļnij! 

Link to comment
Share on other sites

Lielas škaps ir bišku cita lieta, cik noprotams.

 

Es arī savu elektrosadali pārtaisīju no padumjo laiku kūstošajiem uz automātiem + smuku kastīti, i nekāda vaina..

Nākotnē plānojas pārbūvēties vēl.

 

Man domāt, autors plāno taisīt kko laik zis -

 

990Kas-lacitim-vederajeb-5.jpg


+ Ja taisās īpašumu apdrošināt, nedod dies apdrošinātājiem piefisties pie sadales, ja kkas, tfu, tfu nelāgs notiek.

Tādā gadījumā būs grūti pierādīt, ka pie vainas nav tevis skrūvētie vadi.

Link to comment
Share on other sites

Lai pareizi samontētu sadales skapi vajag tehnisku domāšanu, nevis nez kādus tur sertifikātus. Tagad tak viss uz sliedes montējams, pieslēgklemes loģiski novietotas, prieks strādāt.  Ja rua par zemējuma un nullesvada kļemņiku, tad centrālajā sadalē ir pilnīgi pofig, kurā pusē zeme, kur nulle. Tāpat zemejums obligāti jāsavieno ar nullesvadu. Tālāk jau arī būtībā nav nekadas šķirbas, ka tik visi zilie vadi pie vienām spailēm un zaļdzelteni pie otrām. Es kreisajā pusē lieku zilos, bet zaļdzeltenos labajā pusē. Galvenais, lai zemējums visā mājā būtu neatkarīgs un pa to nekad neplūstu strāva.

Link to comment
Share on other sites

Labi, skaidrs, liekas uz maniem jautājumiem specifiski noteikumi nav.

 

Par ko un kāpēc jautājumi...

Pagājušo nakti dzīvojamajai mājai elektrība pazuda. Skatos skapī, visi automāti OK. Pieeju pie staba, tur izsists. Slēdzu iekšā, sit ārā.

Tāda dīvaina situācija, jo uz staba C 25 A, bet mājas skapī visur C 16 A.

Sāku pētīt un izrādās, ka skapī izveidojies kondensāts un sakrājies mitrums iekš ķemmes un met fāzes uz īso.

 

Tad nu sāku filozofēt par to, kā pareizi sadales skapi likt.

Tagad tur situācija, ka ienākošā līnija uzreiz pie ķemmēm pielikta, bet tālāk caur automātiem tiek sadalīta uz dzīvojamajām telpām.

Liekas, ka kaut kur esmu redzējis, ka ienākošā līnija ir pie automāta un tālāk caur automātu uz ķemmēm.

 

P.S. man gan liekas, ka tā vienkārši no tekstiem ir grūti saprast. :)

 

edited: patreiz man sanāk tā, ja ķemmes saliek uz īso, tad jāskrien pie staba slēgt automāts, bet var arī sataisīt tā, lai saliekot ķemmes, tiktu izsists automāts, kas atrodas turpat skapī.

vai no šiem variantiem ir kāds absolūti nepareizs variants?

Labots - Artic^MX
Link to comment
Share on other sites

Tieši tā- foto studija. Baigi grūti saprast, par tām ķemmēm. Viens ir skaidrs, akutkas nav pareizi. mitrums skapī nevar būt!  Kondensāts ta ne no kā nerodas un uz vadiem skapī nenosēžas. Strāva parasti nav tik liela, lai parastu automātu izsistu. ja teiktu, ka noplūdnieks nostrādā, tad gan ticētu. Varbūt tur tiešām stāv noplūdes automāts?

Link to comment
Share on other sites

Kondensāts ta ne no kā nerodas un uz vadiem skapī nenosēžas.

Pieeju pie staba, tur izsists. Slēdzu iekšā, sit ārā.

Gan jau, ka runa ir par skapi kurš atrodas laukā uz ielas.

Link to comment
Share on other sites

Arī skapī uz ielas kondensatam nav vietas. Neliels gaisa mitrums nevar sist laukā automātu. Tur jabūt citai šaizei.

Link to comment
Share on other sites

Skapis atrodas zem jumta, bet neapsildītās telpās. Varētu teikt, ka ievācos daļēji remontētā dzīvojamajā mājā un skapis atrodas telpās, kas nav remontētas. Tajās telpās temperatūra ir diezgan tuva āra temperatūrai.

 

Par bilžu kvalitāti, lūdzu, piedošanu, nav labāka aparāta.

Mēģināju bildē uz ātru roku iezīmēt:

- sarkanās līnijas ir pieslēgums no staba

- zilās līnijas saslēdz kopā augšējo ķemmi ar apakšējo

 

Pagājušo nakti tur bija šaize, tāpēc tagad tur ir izravēti daži automāti un uz blakus automātiem ir pievienoti vairāk kā viens vads. (par šo nebārt, kad tikšu līdz pilsētai, nopirkšu jaunus automātus un atkal uz katru automātu būs pa vienam vadam)

 

 

---------------

 

 

Mani sākotnējie jautājumi gan nebija saistīti ar šo problēmu. Vairāk gribēju uzzināt par pareizās prakses piemēriem.

Vēl viens jautājums varētu būt, vai no skapja drīkst laist vadus uz augšu?

 

 

---------------

 

Par kondensātu, tas bija diezgan liels savācies. Izskatījās, ka kondensāts bija notecējis uz ķemmi un savienojis kopā divas fāzes. Es to ķemmi izņēmu, tur dažas piles iztecēja, un īsslēguma vietā, protams, viss melns.


----------------

 

Par tām ievades pieslēguma vietām.

Ja pēc bildēm var saprast, tad apakšējai ķemmei spriegums nāk no augšējās rindas caur automātu, bet augšējai ķemmei spriegums nāk pa tiešo no staba. Šie abi varianti ir pareizi?

post-59330-0-46065200-1418067213_thumb.jpg

post-59330-0-23769400-1418067224_thumb.jpg

Labots - Artic^MX
Link to comment
Share on other sites

:D

 

Nu to skapi ir riktīgs Pro ierīkojis... :hunter:

 

Es parasti šādās situācijās daru tā, ka Na(H)renizēju visu esošo instalāciju (protams ja apstākļi ļauj)

un salieku visu no jauna, sākot ar galveno ievadu.

 

Pie tāda bardaka tev tur ir grūti pateikt, kas taisa sūdus...

 

+ visiem skapjiem ievadiem ir jābūt no apakšas, līdz ar ko nekur mitrums no augšas nevar iepilēt ;)

Labots - Red
Link to comment
Share on other sites

No kondensāta ķemmēs nekad ūdens nevar sakraties. Meklē, pa kuru kabeli no augšas ūdens ir tecējis iekšā. Red, tādu skapju pilna pasaule. Tā montē sertificēti elektriķi! Uzmauc plastmasas vaku virsū un viss smuki.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nemaldos, tad cilvēks elektriķis pēc profesijas :) (strādā arī tajā jomā)

Varbūt var kādus komentārus?

Ja neskatās uz to, ka vietas ļoti maz, vāku ir grūti dabūt virsū nesaspiežot kādu vadu, un nav nomarķēti gaismas vadi, rozešu vadi utt, tad man likās, ka tur viss ir diezgan ok.

Nulles pie nullēm, zemes pie zemēm.

Labi, vizuālais gan ir riktīgs...

 

Didzi, paldies, tā arī izdarīšu.

 

-----------------

 

Tā, atgriežoties pie mana sākotnējā jautājuma.... :D

 

Par tām ievades pieslēguma vietām.

Ja pēc bildēm var saprast, tad apakšējai ķemmei spriegums nāk no augšējās rindas caur automātu, bet augšējai ķemmei spriegums nāk pa tiešo no staba. Šie abi varianti ir pareizi?

Labots - Artic^MX
Link to comment
Share on other sites

Iekšējai lielajai kastei tāpat uz ienākošo kabeli ir jābūt main "rubiļņikam"

Līdz ar ko domāt, ka tur ir kārtīgs džamšuts piestrādājis :D

 

Didzi, neesmu pro elektriķis, bet nupatās dzīvē sanāk saskarties ar skapjiem & co, tad nu gadās redzēt brīnumus un kolēga māca amata smalkumus no sērijas, kā nevajag...

Link to comment
Share on other sites

Ja neskaita to, ka tajā sadales skapī ir vairākas plikas ķemmes spailes, tad nekādu citu nepareizību es tur neieraudzīju.  Un nezinu kur ir rakstīti tādi noteikumi, ka ievadiem sadales skapī obligāti ir jābūt no apakšas. Jā, protams, ja skapis stāv laukā uz ielas zem klajas debess, tad ievadiem ir jābūt no apakšas, bet neredzu racionālu iemeslu kāpēc tas būtu obligāts nosacījums sadalēm kuras atrodas iekštelpās, kuras pēc tam tiks iemūrētas sienā vai apšūtas ar ģipškartonu.
Pēc bildes nevar saprast, ir tajā skapī atsevišķs galvenais automāts. Var jau būt, ka ir jo mārrutks viņu zina kam ir domātu trīs 3 fāzu automāti. Un pat, ja nav arī tad tas nav nekāds nāves grēks, jo kaut kur netālu ir jābūt uzkaites sadale, kurā vajadzības gadījumā var pilnībā atslēgt elektrību.

Link to comment
Share on other sites

Es arī neesmu elektriķis, lai gan krievulaikos sesto kategoriju biju dabūjis. Mani šitie diplomētie Džamšuti sen jau nepārsteidz. Skaidrs, ka konkrētajā situācijā vispirms jabūt kopējam automātam, no kura jau var likt ķemmes, peremičkas vai ko vēl. Vietas tur arī gana daudz, tikai vadus montējot vajag smuki vienā kārtā, pēc kārtas likt, nevis murškuli veidot. Zem drošinātājiem un sliedes vienmēr  ir baigi daudz vietas. Tikai jamontē pa vienam vadam blakus. Nezinu kā vispār ir pareizi, bet man vismaz parasti smukāk sanak, kā sertificētam elektriķim.


Firza, protams, vadi skapī var ienākt arī no augšas, bet te ir piemērs, kur rodas problēma. Saliek cilvēks visu smuki zem riģipsa un itkā OK, ietaupījis no katra vada 50cm, visu no augšas sabāzis. Lielakoties tā arī. Tikai šaize, te ūdens truba ziemā bēniņos pārsala , te jumts sāk tecēt, te kanalizācija noštopējas un duša, otrā stāvā, pārplūs. Sākas problēmas, jo ūdenim dikti patīk tecēt uz leju pa vadiem. Tad lūk tiek no ķemmes liets ūdens ārā  :sarkasms:  Cik tur darba vadus skapī no apakšas ievadīt  un pofig, kaut šaltēm ūdens var gāzties skapim virsū. Ar šito jau atškiras "sertificētu" elektriķu darbs no meistaru darba.

Link to comment
Share on other sites

Firza, rubiļņiks tā arī bija domāts kā rubiļņiks nevis kā drošinātājs uz ienākošo.

 

Ievadi no apakšas nav obligāta prasība bet pieklājības norma. Tā kā tagad grozos pa pārtikas rūpniecību, ar mitrumiem un ūdeņiem situācijas tur ir oi oi, līdz ar to jādomā 2 reiz, kā noveidot sadales u.c zvērus :)

 

 

Kā smuki organizēt vadiņus, varam paskatīties šeit ;)

 

Cerams, Ritvars neņems ļaunā, ka iemetu atsauci uz viņa lapu :)

Link to comment
Share on other sites

Vietās, kuri ir paredzams, ka būs mitrums, normāli ir izmantot sadales skapju atbilstošā izpildījumā un kabeļu ievadus kaut IP67 izpildījumā (un tad ir vienalga vai vadi nāk no augšas vai apakšas), nevis šādas plastmasas kastes, kura labākajā gadījumā atbilst IP41. Dzīvojamā mājā tādai sadales kastei nav nekādas vainas. Virsapmetuma slēdžus, rozetes mitrās telpās protams labāk ir likt ar ievadu no apakšas, bet sausās telpās neredzu tam nekādu jēgu.  
Un tas nav nekāds pārkāpums, ja ievada „rubiļņiks” ir parasts automāts . Ir arī tādi „rubiļņiki”, kuri izskatās kā automāti, bet tiem nav nekādas aizsardzības funkciju - tikai prasts slēdzis.

 

P.S. Smuki samontē automātikas sadali, kur ir tie plastmasas penāļi un viss tiek montēts ar mīkstajiem vadiem, nav gluži tas pats, kas smuki sastūķēt čupu 1,5 mm², 2,5 mm² un nedod dies vēl resnākus vadus apgasimojuma un spēka sadalē.

Labots - Firza
  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

Pa lielam tapa skaidrs, ka šeit vairāk strādā loģikas principi, un katrs ari realizē skapja instalāciju kā uzskata par pareizāku.

 

Kas attiecas uz vadu marķēšanu, tad man jāatvainojas elektriķim, jo vadi bija samarķēti. (nedaudz tālāk no kastes, bet bija).

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...