Jump to content

Gudrā māja pa lēto


it.kroplis
 Share

Recommended Posts

Sveiki!

 

Ir tāda doma saveidot sev gudrās mājas koncepciju. Iesākumam ar elektības apgaismojuma siltuma kontroli dažās istabās lai saprastu kā tas strādā. Rodas jautājums vai ir un kādi sensori ir pieejami pa saprātīgām naudām. Esmu dzirdējis ka pēdējā gada laikā ir parādījušies tādi. Bet ar to sameklēšanu man nav veicies. Kā arī par vadības/statistikas serveri (ieteicams uz WInOS jo tāds jau mājās ir)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Firza

    6

  • Aigars

    11

  • persick

    9

  • jema

    6

Top Posters In This Topic

 

 

kādi sensori ir pieejami pa saprātīgām naudām

 

vispirms tev ir jānodefinē tavs saprāta apjoms, uz cik tu to novērtē.

Link to comment
Share on other sites

Pacel šī gada (2014) Квартирный вопрос seriāli, bij ar dažās Дачный ответ sērijās gudrie risinājumi, baigi daudz tehnisko pusi neatstāstīja, bet kaut kas bija. 

Link to comment
Share on other sites

Šim pasākumam jāsākas ar kontroliera izvēli, programmatūras apguvi, lai  idejas varētu materializēt. Mehatronikas zināšanas arī būs nepieciešamas.

Link to comment
Share on other sites

Uzmeklē internātā "Arduino" un visu ar to saistīto. Gan dzelžu, gan softa jomā. Un tad sāc savu ģēniju attistīt no jauna.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

ja firmas par dārgu, tad varbūt var atrast kādu pašdarbnieku / meistaru.

 

Pašam ņemties būs baigais overheads, ja vien iegūtās zināšanas neplāno nopietni tālāk izmantot. Bet ja daudz laika un cita nav ko darīt, tad protams, apguve par sliktu nenāks.

Link to comment
Share on other sites

Nu tas jau aiziet vēsturē. Vai tad jaunās meitenes audzina tam. Tad ir jāpārceļas pie dvieļugalvām.

Link to comment
Share on other sites

Nu jā, es aizmirsos,  tak tagad modē ir silokona pupi un duckfeisu selfiji ! :shok:

Link to comment
Share on other sites

Man jautājums autoram - a ko Tu īsti gribi no tās "gudrās mājas"? Nu, saliksi visur sensorus, varēsi caur internetu apskatīties, kur spuldzītes deg un cik kurā istabā silts - un tālāk? Kruta, jā, bet ko ar to iesāksi, ja neskaita palielīšanos draugu pulkā?

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

Tējkanna būs silta ieejot pa durvīm.

Varēs māju atdzesēt, kamēr prom, un palaist silt ja mājās ātrāk.

Atsevišķās telpās varēs gaismas slēdzi neaiztikt.

Signalizācija.

Vārdu sakot, reālas ērtības/ieguvumus, ja grib, izveidot var.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, tējkanna, manuprāt, ir vairāk luksus ērtība nekā reāla vajadzība. Krutuma faktors lielāks nekā lietderības. Pārējam, ko Tu nosauci, savukārt nav vajadzīga gudrā māja - to var arī lētāk un vienkāršāk.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

tējkannā ūdens ir tāpat jāielej. un krūzītē jāieber tēja vai kafija ar cukuru. kamēr meklē krūzīti un dzeramo, tikmēr arī uzsildīsi ūdeni.

citādi ienāksi pa durvīm, tējkanna silta, bet tad kāds piezvanīs, pagvelzīsi, kamēr noģērbsies, pakasīsi kājstarpi, zidomāsi kuru tēju dzert, tikmēr tējkanna būs auksta.


reku laba pieredze - http://www.finehomebuilding.com/item/12889/why-i-regret-making-my-house-a-smart-house/page/all

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

it.kroplis

Kā jau iepriekš rakstīja. Ja ir par aukstu, piesilda(vai nesilda ja neviena nav mājās). Ja par tumšu apgaismo + statistika kur kas kā tiek lietots. Pēc iespējas visur automatizēt apgaismojumu, ar kustības sensoriem, lai nav jādomā par iekšā /ārā slēgšanu. Iespējams vēl kādu funkciju, tas no vadības softa atkarīgs un pieejamajiem sensoriem.

Link to comment
Share on other sites

Dzīvo individuālā mājā vai dzīvoklī?

Tas ir sarezģīts jautājums ar ko un kā kurināt.

Ko līdzēs tāda sistēma, ja kurināmais visu laiku jāpiemet.

Kādreiz ciemojoties pie drauga, vienmēr vakarā bija par karstu, bet naktī uz rītu viņam bija jāceļas lai piemestu kurināmo. Tad jau man dzīvoklī ir labāk, maksā tik rēķinus un neparko nedomā. Tas jau ir sasniegums dzīvoklim, ka vispār var regulēt radiatorus, ja ir par karstu. Sliktāk ir tad, kad ir āra auksts, bet apkures sezona nav sākusies.

Tiem, kam ir gāzes apkure, ir visvienkāršāk un nekādas tur gudrās sistēmas nevajag.

Gaismas automātiskie slēdži labi noder tumšiem koridoriem un kāpņu telpām un nekas tas īpašs nav.

Link to comment
Share on other sites

Tumšos koridoros utml. deg nonstopā kāda neliela LED lampa un kāda tur automātika...?

Akumulatori arī cietam kurināmajam optimizē apkuri un nekādu pūļu, nedēļā pāris reizes pakurinot...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Akumulatori arī cietam kurināmajam optimizē apkuri

Kādus siltuma akumulatorus vari ieteikt?

Link to comment
Share on other sites

Kādus siltuma akumulatorus vari ieteikt?

Te nav ko ieteikt. Siltuma akumulatoros – tā ir parasta metāla muca ar siltumizolācijas slāni no ārpuses. Jo lielāka muca – jo labāk, jo biezāka siltumizolācija – jo labāk. Protams, ar akumulatora izmēru pārspīlēt arī nevajadzētu. Ja apkures katlam nav nekādas jaudas rezerves, tad liels akumulators visu padarīs tikai sliktāku. Senos laikos varēja nopirkt vietējā ražojumam siltuma akumulatorus mucas veidā bez siltumizolācijas (gala lietotājs pats to izolēja). Tagad var nopirkt gatavus akumulatorus ar siltumizolāciju, kuru pie akumulatora tiek piestiprināta ar rāvējslēdzēja palīdzību.

Ja grib regulēt apkuri, tad galvenā lieta ir izpildmehānisms, kurš to apkures temperatūru regulēs, un priekš „gudrās mājas” tam izpildmehānismam ir jābūt elektriskam, mehāniskam, elektroniskam un tam vēl vajag kādu iespēju distances vadībai. Distances vadība var būt vai nu ar vadiem, vai pa radio, ar izpildmehānismiem kam ir bateriju barošanu. Vilkt uz katru radiatoru atsevišķs vadu, lai būtu iespēja attālināti regulēt katru radiatoru ir pilnīgs sviests. Ja tiešām gribas ļoti precīzi regulēt telpu temperatūras, tad var visu apkures sistēmu uztaisīt uz vairākiem atsevišķiem kontūriem un elektriski vadāmiem 3-eju krāniem, un nečakarēties ar katra radiatora individuālu regulēšanu. Kaut arī apkures regulēšanai pilnīgi pietiktu ar mehāniskajiem termostata krāniem uz katra radiatora. Ja telpā auksts, tad roku uzliec lielāku ciparu uz termostata un lieta darīta, ja nevajag tādu siltumu uzliec mazāku – nafig tur vajag kaut kādu tālvadību katram radiatoram. Ideāli jau būtu, ja „gudrās mājas” apkure regulētos atkarībā no tā ir telpā kāds cilvēks vai nav. Bet „gudrā māja” kur visa regulēšana notiek no datora (mobilā telefona) nav nekāda „gudrā māja”. Iegāji istabā bez telefona un apkuri vai apgaismojumu noregulēt vairs nevari, jo rokas regulēšanas režīms nav paredzēts (rokas režīmam vajag atgriezenisko saiti, lai „gudrā māja” zinātu, ka kaut kur kas ir noregulēts ar roku).

Vispār jau ir vienam ražotājam ir tāds „living connect”, kurā ir bezvadu vadības panelis un bezvadu termostati uz radiatoriem, bet neizskatās, ka tā var strādāt kā „gudrā mājā” automātiski mainot telpas temperatūru atkarībā no tā vai  tajā ir vai nav cilvēki. Tur viss ir „primitīvāk” – var lokāli vai no vadības paneļa iestatīt vēlamo temperatūru katrā telpā, un temperatūras automātiski mainīšanu atkarībā no diennakts stundas un nedēļas dienas. Pa lēto gan tas nebūs.

Labots - Firza
Link to comment
Share on other sites

Diezgan svarīgi būtu arī uzturēt optimālu mitruma daudzumu. Es vasarā ciemojos pie radiem laukos.  Mājai uztaisīts kapitāls remonts. Gulēju lielā istabā, kur ikdienā cilvēki maz uzturas. Kad ieslēdzu CRT TV, tad bija jūtams, ka mitruma dēļ notiek augstsprieguma noplūde.

Link to comment
Share on other sites

Vadības UI panelī ieraksti, kādu temperatūru un mitruma līmeni vēlies izjust savā mājvietā un blakus parādas aptuvenā izmaksu prognoze. Pārējo lai sistēma izdomā pati, kā to panākt, ņemot vērā visādus datus - āra temperatūru, dažādas statistikas, mājvietas un atsevišķu istabu apmeklētību. Es būtu tīri priecīgs par tādu risinājumu. Un lai sistēma pati izdomā, kā to maksimāli ekonomiski darīt. Es kā vienkāršais lietotājs negribu pats tur pētīt statistikas līknes un rēķināt formulas...

Vēlos to lietot, nevis auklēties ar viņu.

Link to comment
Share on other sites

Aigar, sāku dikti pārdomāt Tavu domu. Tas tik būtu forši, ja varētu saregulēt visā mājā mitrumu tā, lai CRT teļļuks nešūtu augstspriegumu. Tad jau sanāk, ka mans iemīļotais 14" CRT Compaq monitors arī varētu nākt pie samaņas? Un govju gans arī?

 

Naudā problēmu nav. Ja šitādu štelli var sataisīt.....

 

Un, jā. Persik, droši vien, ka Tev ir labs darbs, kurā Tu ieguldi visu sevi, lai iegūtu visu priekš sevis. Priekš sevis iegūstamais taču ir $$$$, vai ne?

 

Ja tā, tad uzprasi gugles tantei, teiksim, - smart house price. Un nekasies šeit.

 

Ja gadījumā Tev tādu apstākļu nav, tad aizej un piemet malku. Forša štelle.

Labots - WildGun
Link to comment
Share on other sites

Es tikai brainstormoju par to, kādai smart mājai ir jābūt, jo iepriekš izskanēja viedoklis, ka no tās nav praktiskas jēgas. Es saskatu jēgu.

 

Par izmaksām - nemāku spriest, vai tās ir uzpūstas, vai kā. Ja es viņu savācu pats, tad kāda būtu tīri pašizmaksa uz detaļām... Saprotams, arī programmatūras izstrādes cena ir ietverta gatavajos risinājumos. Mans aklais minējums tāds, ka pašizmaksa ir 10% un pārējais ir nežēlīgais uzcenojums.

Link to comment
Share on other sites

persick - pirms laid savas fantāzijas gaisā paskaties kā gatavās mājās apkure strādā! Ja tu būvē no nulles, tad tas jau ir cits jautājums, bet tās izmaksas nebūs mazas.

Link to comment
Share on other sites

Man vienmēr ir šķitis – gribi gudro māju, apgūsti arduino (vai ekvivalentu). Viens, ka risinājumi ir dārgi, otrs, ka nav garantijas vai gatavie risinājumi (ir vairāki standarti) mācēs to ko vēlies.

Labots - Charlie
Link to comment
Share on other sites

persick - pirms laid savas fantāzijas gaisā paskaties kā gatavās mājās apkure strādā! Ja tu būvē no nulles, tad tas jau ir cits jautājums, bet tās izmaksas nebūs mazas.

 

- es sapratu, ka ir jau pieejamas automātiskās gāzes apkures sistēmas. Ja tur ir interfeiss, kam var piekonektēt Arduino priekš high-level loģikas un atsevišķu vienību kontroles, tad nav problēmu. Jautājums tik, kādas ir cenas šīm te gāzes sistēmām... 

Labots - persick
Link to comment
Share on other sites

Persik, davai, es sabreinstormošu Tavu ārējo paskatu pēc pāris gadiem. Kaut gan - diez vai vajag. Pilns internāts ar laimē un gudrās mājās dzīvojošiem.

 

Labāk sabreinstormošu Tavu tekošo stāvokli.....

 

1. Vientuļš. (Alternatīva - sieva kaut kāda kaza. Rezultāts - sk. 1.);

2. Lasa.      (Pieļauju, ka kaut ko vairāk par internetu);

3. Sapņo. (Par labu un labāku dzīvi);

4. Tātad - lasa fantastiku. ();

5. Nagi niez. ();

6. U.t.t......

Link to comment
Share on other sites

WildGun tu gribi teikt ka brainstorms ir slikta lieta ? 

 

Tu zini, ka entuziasms ir super laba degviela, lai kaut ko realizētu .... Tas pat ir labāks par augstāko izglītību.

Link to comment
Share on other sites

A ko tad tai „gudrajai mājai” vajag „gudri” regulēt?
Apgaismojumam PIR sensori, ja ar to nepietiek, tad ultraskaņas, skaņas sensori (sasit plaukstas un gaisma ieslēdzas). Kāda jēga mazā mājā no apgaismojuma centralizētas vadības? Ja apgaismojums no „gudrās mājas” projekta tiek izslēgts, tad paliek apkure un ventilācija. Lai automatizētu ventilāciju, tai vispār ir jābūt ierīkotai.
Uz doto brīdi es neredzu kāds būs ieguvumu no tā, ka apkure regulēsies atkarībā no tā vai telpā ir vai nav cilvēki. Vispirms nav saprotams, kādā veidā tiks noteikts vai telpā ir cilvēks. Ar PIR? Bet ko darīt, ja cilvēks nekustīgi sēž vai guļ? Labi, pieņemsi cilvēku klātbūtni telpā tiks noteikta izmantojot kaut kādus zem ādas iešūtus čipus. Ieejot lielā telpā kurā ir +18 °C, cik ilgā laikā šajā telpā iestāsies vēlamā +21 °C? Pēc 30 minūtēm, 1 stundas? Nu tad kāda jēga no tās „gudrās mājas” ja cilvēkam ir jāgaida 1 stunda lai telpā būtu vēlamā temperatūra?
Ja visa tā „gudrās māja” nozīmē vienīgi centralizētu vadību no datora (mobilā telefona) tad tā nav nekāda „gudrā māja” – tas ir īres ofisu kantoris, kur apsargam ir uzdots par pienākumu nakts laikā centralizēti izslēgt apgaismojumu koridoros un taupīt siltumu, kad ofisu darba laiks ir beidzies.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Tā interesanti šeit nereti sanāk; tie biedri, kuri varētu arī saviem spēkiem maksimāli ''noautomatizēt''utml. savu apdzīvojamo platību, pēc tā nemaz netiecās, toties nespeciālistiem tas ir liels izaicinājums... ;)

Link to comment
Share on other sites

Kaut ko savā prātā automatizēt taisās tikai tie, kas nav dzīvojuši privātmājās! Tiekas dzīvo reāli saprot, ko viņi lietotu, ko nē. Gaismā jā ok, siltums, tur nevajag neko gudru, viss jau izdomāts un tiek piedāvāts tirgu. Pārējais, bērnu spēlītes. Kad es sev visu šo taisīju arī gāju šim jautājumam cauri, vienīgā reālā doma ieslēgt attālināti somu pirti, lai uzsilst, ja pēkšņi darba dropē ir nolemts braukt pie tevis ciemos.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Es gudrās mājas idejā sarežģītāko saskatu tieši programmatūras daļu, jo tur glabājas tieši tā "gudrība". Tas ir tīri programmētāja darbs. Algoritmi, utt. 

 

Savienot elektroniskās komponentes jau vairs nav tik sarežģīti, jo viss ir dokumentēts, visi ierīču interfeisi un matemātikas likumi. Kreatīvs nepieciešams tieši gudro algoritmu izstrādē. 

Link to comment
Share on other sites

Man gudrā māja asociējas ar māju, kura atrodas man piemērotā vietā un to ir projektējis gudrs inženieris. Tajā ir viegli uzturēt vajadzīgo komfortu ar maksimāli vienkāršiem un lētiem līdzekļiem. Tajā vadzības gadījumā var arī pieņemami dzīvot bez elektrības. Vismaz dažas dienas. Manai sievasmātei vienu gadu ciematā, kas nav nekādā nomalē, pazuda elektrība ziemā uz vairākām dienām. Nebija apkure. Sievasmētei vismaz gāzesplīte. Dažiem kaimiņiem saliktas elektriskās plītis. Gāja pie viņas ūdeni tējai vārīt.

Link to comment
Share on other sites

Jā piekrītu persick, ka "gudrība" ir tieši algoritmos. Ja pats programmē tad tas varētu būt labs hobijs.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Es gudrās mājas idejā sarežģītāko saskatu tieši programmatūras daļu
Man gan liekas, ka dārgākā „gudrās mājas” daļa ir aparatūras un montāžas izmaksas. Es runāju par „gudru” apkures automatizēšanu ar radiatoru sistēmu (elektrisko apkuri automatizēt nav nekāda māksla). Mārruts viņu zina cik maksā kaut vai viena radiatora apkures krāns ar elektromehānisku aktuatoru (motoru)  un vadību pa vadiem. Un cik maksā „living connect” bezvadu tipa apkures krāna komplekts? Ok, atradu „living connect” radiatora termostata krāna „galvas” cenu = 60GBP, bet vēl vajadzīgs pats krāns. Nez cik gados atmaksāsies piemēram 8 šādu krānu uzlikšana salīdzinājumā ar apkures sistēmu, kura tiek regulēta ar mehāniskajām termostata galvām un kopēju temperatūras pazemināšanu pēc pulksteņa programmas.

Ja visu var uztaisīt bez vadiem tad forši, bet ja pa visiem stūriem vajadzēs savilkt čupu vadu (uz temperatūras sensoriem, izpildmehānismiem, PIR sensoriem), tad gan baigais sviests. Un vēlreiz atkārtošos - „gudrā māja” nav tas pats kas HVAC sistēmas centralizēta vadība. Staigāt pa māju, visu laiku turot rokā mobilo telefonu, lai ar to varētu ieslēgt apgaismojumu, regulēt telpā apkuri, un vadīt TV un audio aparatūru, tā nav nekāda „gudrā māja”. Tā ir „dumjā māja”, ja bez mobilā telefona nevar pat uz tualeti aiziet, jo apgaismojumu nevar ieslēgt un ūdeni nolaist.


Kopējās apkures temperatūras regulēšana atkarībā no ārgaisa temperatūras, vēja ātruma, pulksteņa programmas, vai vienas telpas temperatūras arī nav nekāda „gudrā māja”. Šāda funkcija, kā bāzes vai papildus opcija ir pieejama gan gāzes, gan granulu katlu apkures regulatoru funkcija. Un arī malkas apkures katliem šādu gatavu regulatoru var uzlikt, un tam nav vajadzīgas elektroniķa, programmētāja zināšanas.

  • Patīk 1
Link to comment
Share on other sites

Tur jau tā lieta ka ne jau tas tiek veidots lai iegūtu kaut kādu ievērojamu ekonomiju, bet lai varētu elastīgi izveidot mājai jaunas funkcijas. Nu piemēram vīna pagrabtelpā uzprogrammēt atšķirīgāku mikroklimatu atkarībā no āra apstākļiem. Bet lai to panākt vajag prast programmētājam (ja pats neprogrammē) pastāstīt ko gribam dabūt rezultātā. Ar tiem gudrajiem apgaismojumiem rodas arī kuriozi - ja blondīne ienāk tualetē viņa nenobrīnās kāpēc tur ieslēdzās gaisma, bet toties pēc tam centīgi meklē slēdzi kā to izslēgt.

Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share


×
×
  • Izveidot jaunu...