Jump to content

DAB radio Latvijā


fusio
 Share

Recommended Posts

Ideja jau tā pati, kas ar TV, tikai starpība tāda, ka DAB jau ir savu nokavējis, jo to visu sniedz internets mūsdienās. Vismaz pie mums. Bet gan jau kāds valdības vīrs atradīs, kā projektiņu uztaisīt, un kādu miljonu iekāst.

Link to comment
Share on other sites

Labs joks, ko mašīnā klausīties? ASV ir sat radio, bet Eiropā man liekas ka nekā nav.

Link to comment
Share on other sites

Nu uz TV ir jāskatās un no digitālās TV ieviešanas ir savi plusi - ja signāls kaut cik pietiek - bilde normāla, bez sniedziņa, dubultošanās utml efektiem. Ir EPG.

Radio - uz to jau neviens neblenž visu laiku, tāpēc no EPG pievienotā vērtība ir, bet daudz mazāka. Citas lietas? Nu teorētiski skaņa bez šņākšanas. 

Vairāk staciju vienā frekvencē? Vismaz pie mums pietiek vietas ēterā. Rietumos varbūt ir citādāk. 

 

ASV ir sat radio

ko Tu saproti ar "sat radio"? ar sat tjuneri var klausīties kilogramiem radio no satelīta.

Lai autiņā klausītos sat radio, vajag autiņam uz jumta šķīvīti ar GPS un motoriņu, lai automātiski pozicionējas visu laiku. 

Labots - Pirkss
Link to comment
Share on other sites

 

 

ko Tu saproti ar "sat radio"? ar sat tjuneri var klausīties kilogramiem radio no satelīta.
Vispār jau biju domājis šo: http://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_radio neesmu specs šajā jautājumā, bet man mašīnā ir tāda lieta.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Bet gan jau kāds valdības vīrs atradīs, kā projektiņu uztaisīt, un kādu miljonu iekāst.
DAB nav tā lieta uz kā Latvijā, varētu uztaisīt projektu un „miljonu iekāst”, jo nav pašas preces ko pirkt vai pārdot. Radio aparātus valsts vairumā nu jau vairs nepirks, bet radītājus daudz nevajag un tos nopirks pats apraides organizētājs, bez „valdības vīra” palīdzības. Labākajā gadījumā, kā prece, ko pa kluso notirgot varētu būt FM radio atņemtās frekvences, bet pa kluso tas tik un tā nesanāks, jo izsoles zaudētājs šā vai tā apstrīdēs izsoles rezultātus.
Link to comment
Share on other sites

Iekš usa tas sat radio ir plaši izplatīts. Šķīvi uz jumta nevajag.  Bet tur cita problēma - jānoklāj milzīgas teritorijas, ko savādāk dārgi. 

Link to comment
Share on other sites

Vismaz pie mums pietiek vietas ēterā.

 

Tiešām pietiek? Nu mums jau pēc statistikas LR2, LR1, Skonto pārsvarā klausās.

Labots - Fruzz
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu teorētiski skaņa bez šņākšanas.

 

Neticēsi, bet ar normālu uztvērēju un antenu šņākoņa uz FM galīgi nav problēma, turklāt 99% klausītāju aparāti nespēj atskaņot arī šņākoņu.

 

 

 

Vismaz pie mums pietiek vietas ēterā.

 

Mhm, kā tad, esi apskatījies, kā Rīgā ir aizclirsts ēters? 75 radiostacijas, kas raida vienu un to pašu...

Link to comment
Share on other sites

To ka Rīgā ir aizirsts ēters, tas tāka būtu fakts, cits jautājums, ja parādīsies papildus vietas, būs komercstacijām vēlme list pārbāztā tirgū praktiski bez iespējām nopelnīt ..

Protams optimisti nupat atvēra NRJ Latvija ....

Link to comment
Share on other sites

Nezinu par NRJ, bet tas, ka Riga Radio vairs FM viļņos neskan, tas gan zaudējums. Vēl palicis Baltcom radio.

 

Grūti būs te pelnīt, ja valsts sponsorē LR5.

Labots - Fruzz
Link to comment
Share on other sites

 

 

ja valsts sponsorē LR5

 

Nu plānā galdiņa urbēju Grēviņa un kā to otru sauc neatceros un negribu pat meklēt ieziepēšanās ir īpaši sāpīgs jautājums...

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nu uz TV ir jāskatās un no digitālās TV ieviešanas ir savi plusi - ja signāls kaut cik pietiek - bilde normāla, bez sniedziņa, dubultošanās utml efektiem. Ir EPG. Radio - uz to jau neviens neblenž visu laiku, tāpēc no EPG pievienotā vērtība ir, bet daudz mazāka. Citas lietas? Nu teorētiski skaņa bez šņākšanas.  Vairāk staciju vienā frekvencē? Vismaz pie mums pietiek vietas ēterā. Rietumos varbūt ir citādāk. 
 

 

Atļaušos iebilst - sniedziņš pie švakāka signāla bij, bet tāpat vismaz neaprāvās signāls un nebija pārrāvumu tam ko redzi/dzirdi. Pie tam, ja gribējās labu bildi, tad sakopjot antenu saimniecību tādu varēja dabūt, Tagad, ņemot vērā to kā signāls tiek kompresēts un pārkompresēts, labu bildi principā nav iespējams dabūt (o.k. tiem kam vislaik bij viegls sniedziņš, vai atstarotā signāla dubultattēls ir panaceja :) ). Par to skaņu bez šņākšanas T-Dab - Tu esi dzirdējis kā jamais skan? Es galīgi neesmu sajūsmā, bet kā bonuss varētu būt lielāka frekvenču resursu pieejamība, jo šobrīd galīgi nav vienkārši atrast kādu brīvu frekvenci ar sakarīgas teritorijas pārklājuma iespējām. Tur viss ir nevienkārši, jo lielākā daļa ir jākoordinē ar kaimiņvalstīm, kurām arī ir savas intereses...

Link to comment
Share on other sites

Mezavecis

Man gan liekas, ka Latvijā nekad nebūs DAB, jo lielākais konkurents būs vai jau ir internets, kas pie mums ir viens no ātrākiem pasaulē. Tāpēc jau radio ir izdevīgi dublēt apraidi vai pat dzīvot netā. Ofisā vai jebkurā statiskā vietā pilnīgi un noteikti būs normāls intenets, kur radio var klausīties netā ļoti labā kvalitātē. Auto braucējiem 100 gadus nevajadzēs to bezšņākoņa skaņu.

 

Nevar salīdzināt valstis, kur lielu daļu aizņem kalni, tuksneši un fiziski nav iespējams ierīkot infrastruktūru. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Par to skaņu bez šņākšanas T-Dab - Tu esi dzirdējis kā jamais skan?

Nē, bet pieņemu ka 128kbps MP3 līmenī droši vien. Autiņiem pietiks.

 

Par tām daudzajām FM stacijām runājot - Rīgā protams ēters ir pilns, bet viņas liela daļa ir vienādas. Kas to visu klausās es nezinu. Kādas 10+ gop-stop stila krievu stacijas un kas tur vēl pa vidu. Neesmu interesējies.

Link to comment
Share on other sites

Kad bija ļoti ļoti labi radioviļņu izplatīšanās apstākļi, tiku, uz labas audio aparatūras, paklausījies zviedru DAB. Apsolūts sū**, skaņa kā MP3 un, labākā gadījumā, 128kbps. Vārdu sakot, skaņas kvalitātes uzlabojumu, salīdzinājumā ar FM,nekādu. Protams, mūsu komercradio arī grēko un mauc gaisā uz FM līdzīgas kvalitātes MP3 skaņu. Grabošā autiņā, ka tik kautkas skan. Tikai tad nevajag stāstīt, ka DAB ir krutāks par FM. Pareizi izmantojot FM skaņas kvalitāte noteikti būs labāka. Nē, gan jau arī uz DAB var pacelt bitraitu, bet tad zūd jēga par ekonomiskāku ētera izmantošanu. Tas tāpat,kā uz DVB-T var nenoliedzami dabūt augstu bildes HD kvalitāi , tikai tad, tāpat kā analogajā TV, vienā TV kanālā jāraida viena programa un mēs atgriežamies pie kadām piecām TV programām gaisā. Atkal vecais labais teiciens, ka fizikas likumus apiet nevar. Ja gribās augstu skaņas vai bildes kvalitāti, vajag augstu bitraitu, tātad platu radiosignāla joslu. Laba skaņa, pie 96 vai 128kbps, nekad nebūs. Tas tāpat,kā HD bildei vajag 15mbps un uz augšu. Cilvēka redzi un dzirdi programētājiem nu nekādīgi apjāt neizdodas :sarkasms:

Nu re, ju pievienotajā linkā faktiski pateikts tas pats.

Labots - Didzis
Link to comment
Share on other sites

Tfu! Nu gan...

UK gan ir vecais DAB standarts (MP2audio ... no comments), nevis jaunākais DAB+, bet nu vienalga. Skaņas kvalitātei ir jābūt kā minimums 128kbps MP3 līmenī. Neko zemāku gan nevajadzētu.

Viss atduras pret to pašu, ko DVB-T - alkatību. Grib vairāk stacijas gaisā dabūt un piegriež bitreitu.

Arī rakstā par to teikts, sākumā raidīja ar 256kbps bet tad sāka piegriezt lai varētu vairāk staciju sabāzt ēterā.

Labots - Pirkss
Link to comment
Share on other sites

 

 

šobrīd galīgi nav vienkārši atrast kādu brīvu frekvenci ar sakarīgas teritorijas pārklājuma iespējām

 

Latvijā ir sakoordinēts viens MUX visā valsts teritorijā DABam, neatceros, 10 vai 12 ex-TV-metru kanāls, vai apmēram tā.

Link to comment
Share on other sites

Cerams pie mums šādu sviestu neizdomās. Angļiem arī kādus gadus atpakaļ bija šāda murgaina ideja, par laimi laikam protesti bija pārāk lieli un atmeta.

 

 

Kļūdies, Anglijaa DAB iet pilnaa sparaa. DAB+ gan laikam nebuus, vismaz ne tik driiz.

 Nu FM jau nu gan nedoma neviens atsleegt, ja taa domaaji. Kam ta mashiinaa ir DAB uztveereejs? VArbuut jaunaakajiem modeljiem.

Labots - Grisha
Link to comment
Share on other sites

Skaidrs, ka DAB MUX LVRTC var tehniski uzlikt, bet kas par to maksās? Labi, ies tajā piecas valsts radio programas un "sildīs gaisu"  Šo programu mērķa auditorija vēl nav aizmirsusi, ka bija jāmet ārā vecie vefiņi un Spīdolas un jāpērk jauni FM uztvērēji. Tagad, naivi cerēt, ka kāda tante atkal pirks jaunu radio. Neticu, ka kāds komercradio līdīs tajā MUX. Izmaksas notekti būs nesamaksājamas.

Link to comment
Share on other sites

Kļūdies, Anglijaa DAB iet pilnaa sparaa.

 

Nedomāju vis, doma bija nokancelēt FM pavisam, mans komentārs bija par šo daļu. Un BBC taisījās gan atslēgt pavisam, ja atmiņa neviļ, par citām nezinu, bet BBC tomēr radioapraides galvenais pīlārs tajās salās.

Labots - nnoname
Link to comment
Share on other sites

Palasījos vikipēdijā par DAB: http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting

Raksta beigās par valstīm, kas plāno izslēgt FM. Norvēģi pirmie, tad citas Ziemeļvalstis, UK arī domā. Ja šitā mode Eiropā sāksies, skaties, ka tik arī līdz mums neatnāk. Un būs vienā brīdī Eiropas direktīva, un mēs Eiropas pavadā ejošie, nekur neliksimies - būs mums DAB, būs jāpērk jauni radioaparāti. :)

Link to comment
Share on other sites

Kaspars12

Tad jau varbūt konteineru laikus no šķibačiem jāsūta :)

Būs kārtējā iespēja kādām klūt bagātākam :smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ja runā par pensionāriem, kad mēs tādi būsim, tad progress neapstāsies, arī viss nāks un mainīsies, arī mēs visi to apjukumu paspēsim izbaudīt!

Link to comment
Share on other sites

Tie dabisti savos slapjos sapņos dzīvo cik gadus ... Arī paklausoties to raidījumu, nu pasēdēja, gudri pairsa ... Un viss! Punkts. Iebāz savu dabu sev tā dziļāk ... Un tur lai arī paliek. Vismaz uz tuvākiem gadiem.

  • Patīk 3
Link to comment
Share on other sites

Man jau vislabāk patika vieta (34:30), kur zvana klausītājs un stāsta, ka neredzīgo biedrībā jau apgāzta ar "humānās palīdzības" DAB atbalstošiem radiouztvērējiem...

Link to comment
Share on other sites

Vai, nē. Radio klausās daudz. Pensionāri ļoti daudz. Neticiet, uzzvaniet kādam pazīstamam pensionāram, vienalga, laukos vai pilsētā, apprasieties par aktuālākajiem notikumiem, redzēsiet, jūs no sava TVNET, Delfi, Apollo tik daudz nebūsiet uzzinājuši, cik tāds pensionārs vienā baltā gabalā klausoties tādu Radio 1.

Link to comment
Share on other sites

Paklausies, vvv, tu, piemēram, nevari pateikt, cik man gadi vēl jāgaida, lai kļūtu par neko vairāk nejēdzošu pensionāru, kurus jūs visi šeit vietā un nevietā tā pieminiet...?

It kā pensiju jau saņemu un šeit jau es pavisam ne viens tāds...

Vispār jau, man strādājot darbnīcā arī vienmēr iet radio, biežāk gan ''Echo Moskvi'', Krievijas pēc...

Link to comment
Share on other sites

jacobs, neizsakos par pensionāriem kā par neko nejēdzošiem. Es cienu vecus cilvēkus. Nepārproti, pensionārus pieminēja pāris komentārus augstāk, es tik savā komentārā par viņiem paturpināju. Nē, pensijā vēl neesmu. Ikdienā klausos radio, ne gluži tā, ka nepārtraukti tas skan, bet lielākā daļa darba dienas man paiet ar radio fonā. Radio ieregulētas vairākas stacijas, bet klausos tikai vienu, kā domā, kuru, Radio 1.

Link to comment
Share on other sites

Kāds raidījum formāts, tāda diskusija. Šādā formātā diskutēt par atšķirību starp DAB un DAB+ , pieminēt DRM, vai, Dies' nedod, sākt runāt par III diapazonu vai L band un citam finesēm. Un jā, Latvijā nav juridiskās bāzes DAB ieviešanai, kur nu vēl FM izslēgšanai. Ar inženieriem es runātu citādi, ar VAS ES cilvēkiem citādi, par deputātiem nerunāsim. Izskatās, ka tieši man būs jāraksta DAB ieviešanas koncepcija, vai vismaz būs jābūt vienam no rakstītājiem. Esmu vairāk kā pārliecināts, ka tuvākajos 7 - 10 gados FM pie mums neizslēgs.

Link to comment
Share on other sites

Raidījumā pareizi teica, DAB var ieviest tikai LVRTC. Nu re, Tornis jau pieteicās. Komercradio nafig DAB nav vajadzīgs un caur LVRTC tie točna neraidīs. Ir jau negatīva pieredze ar DVB-T, kur apraides izmaksa stikai palielinājās.Jā, varbūt DVB-T ieguva stabilāku uztveramību, bet DAB zignāla uztveršana ir daudz sliktaāka par FM uztveršanu. Būtībā tas ir tīrs pilsētas radio un 50km aizraidīt jau ir problēmas.

Ceru Torni, ka uzrakstīsi tādu koncepciju, ka Lavijas valsts naudu netērēs un to sūdu neieviesīs. Paskat, tūlīt televīzijai atkal atņems 700MHz frekvenču diapazonu un atdos mobilajam internetam. Nafig tad tērēties priekš radio, ja jau visi atdzīst, ka pakāpeniski televīzija pazūd no ētera un ielien internetā. Radio jau sen tur ir un tērēt radiospektru kautkādam bezperspektīvam DAB nu točna nav jēgas. FM 88-108Mhz tāpat nekam citam izmantot nevarēs.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ar inženieriem es runātu citādi, ar VAS ES cilvēkiem citādi. Esmu vairāk kā pārliecināts, ka tuvākajos 7 - 10 gados FM pie mums neizslēgs

 

Viss loģiski un pareizi, tik interesanti - ar ko atšķiras VAS ES inženieris no inženiera parastā? :D

Link to comment
Share on other sites

 

 

es vairs neesmu tornis, drīzāk gan mikrofons

Tad maini nost niku  :p  

  • Patīk 2
Link to comment
Share on other sites

Izveido kontu, vai pieraksties esošajā, lai komentētu

Jums ir jābūt šī foruma biedram, lai varētu komentēt tēmas

Izveidot jaunu kontu

Piereģistrējies un izveido jaunu kontu, tas būs viegli!

Reģistrēt jaunu kontu

Pierakstīties

Jums jau ir konts? Pierakstieties tajā šeit!

Pierakstīties tagad!
 Share

×
×
  • Izveidot jaunu...