Draugiem.lv sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un citiem partneriem veido pasaulē pirmo sociālo tīklu verifikācijas risinājumu, kurā lietotājs pats var veikt sava profila verifikāciju jeb savas personības īstuma apstiprinājumu. 2015. gada jūlijā sākta risinājuma testēšana www.draugiem.lv/verifikacija, kuru izmēģināt ir aicināti Draugiem.lv lietotāji*, kuriem ir eID karte ar aktivizētu e-parakstu.

„Mēs aicinām izmēģināt profilu verifikāciju visus Draugiem.lv lietotājus, kam ir eID karte ar aktivizētu parakstu, kopīgi veidojot Latviju, kurā dzīvo gudri, godīgi un atvērti cilvēki – arī internetā. Mēs vienmēr esam lepojušies ar cilvēkiem, kas neslēpjas aiz svešiem vārdiem un bildēm un nav anonīmi interneta komentētāji. Draugiem.lv kļūst par pasaulē pirmo sociālo tīklu, kurā pats vari apstiprināt savu digitālo identitāti pilnīgi oficiāli,” skaidro Draugiem.lv runasvīrs Jānis Palkavnieks.

„Draugiem.lv verifikācijas risinājums ir viens no piemēriem, kā tiek rasti jauni veidi valsts e-risinājumu integrācijai privātajā sektorā, tādējādi palielinot eID kartes izmantošanas iespējas. Mūsu mērķis ir ne vien attīstīt arvien jaunus e-pakalpojumus, bet arī rūpēties par to vienkāršu un ērtu lietojamību. Tāpēc lietotājus aicinām iesaistīties testēšanā un sniegt savus priekšlikumus e-pakalpojuma pilnveidošanai, jo lietotāju viedoklis ir būtisks risinājumu uzlabošanai,” uzsver Arnis Daugulis, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts sekretāra vietnieks IKT jautājumos.

Kas ir profila verifikācija?

Apstiprinot jeb verificējot sava profila īstumu, Draugiem.lv oficiāli apliecina savu identitāti sociālajā tīklā. Profilu var verificēt, izmantojot savu personas apliecību jeb elektronisko identifikācijas karti (eID karti), kurā aktivizēts elektroniskais paraksts. Līdz ar verifikāciju iegūtā zaļā ikona pie profila garantē, ka personas vārds un uzvārds ir tāds pats kā eID kartē. Tā Draugiem.lv lietotāji palīdz veidot drošu un atklātu komunikāciju interneta vidē bez viltus profiliem. Turklāt, veicot sagatavošanos profila verifikācijai, dators tiek sagatavots arī turpmākai e-pakalpojumu un e-paraksta lietošanai.

Kas ir eID karte?

Personas apliecība jeb elektroniskā identifikācijas karte ir personu apliecinošs dokuments, kas noder savas identitātes apliecināšanai klātienē un internetā, dokumentu elektroniskai parakstīšanai un ceļošanai. eID kartei var pieteikties jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā, lūdzot arī aktivizēt e-parakstu (to var izdarīt bez maksas, arī kartei, kas izsniegta iepriekš).

Portāla www.latvija.lv sadaļā „ē!” var uzzināt vairāk par valsts un pašvaldības iestāžu e-pakalpojumiem un to lietošanu.

*Lai pārbaudītu tehnisko darbību un saņemtu lietotāju viedokli par lietojamību uzlabojumu veikšanai, sākta risinājuma testēšana www.draugiem.lv/verifikacija. Tā notiek vairākos līmeņos – pašlaik aicināti piedalīties Windows OS lietotāji, bet jūlija pēdējā dekādē – Mac OS un Linux lietotāji. Pēc testa perioda noslēgšanās un nepieciešamo uzlabojumu veikšanas, risinājuma oficiālā atklāšana plānota šī gada vasarā.

Verifikācijas risinājumu veido Draugiem.lv sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi un VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centru.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija īsteno e-pārvaldes integrēto informatīvo kampaņu „Valsts ir internetā” ar mērķi informēt par vairāk nekā 300 valsts un pašvaldību e-pakalpojumiem, un mudinātu sabiedrību izvēlēties e-pakalpojumus kā primāro saziņas veidu ar valsti. Informācija par e-pakalpojumiem pieejama www.latvija.lv.

Projekts ir saņēmis Eiropas Savienības fondu tehniskās palīdzības projekta Nr. VSID/TP/CFLA/11/19 „Atbalsts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā esošo Eiropas Savienības fondu aktivitāšu prioritāšu mērķu sasniegšanas nodrošināšanai” finansējumu.

Komentāri 10

Leave a Reply

 • Nodokļu maksātājs
  July 24, 2015, 12:34

  Interesants valst līmeņa personas identifikācijas dokumenta pielietojums – verficēt soc. tīkla profilu! :D Un vēl par fondu naudiņām!

  Nākamais solis jau laikam ir Valsts e-pakalpojumu sniegšana caur draugiem.lv platformu.

 • draugs
  July 14, 2015, 16:24

  Man nav un nekad nebūs ne eID, ne elektroniskā paraksta, tā ka es uzlieku šim “profila verifikācijas” pasākumam virsū lielu jo lielu mīksto.

  • drauga draugs
   July 21, 2015, 00:52

   Neaizmirsti atteikties no interneta un vispār tev, mans draugs, laiks pārcelties uz meža vidu un dzīvot tur alā

   • draugs
    July 26, 2015, 21:27

    1) Es jau diezgan sen dzīvoju ārzemēs un uz latviju nebraukāju, tātad eID karti saņemt nav iespējams, pat ja man to vajadzētu.
    2) latvijas eID karte darbojas TIKAI latvijas teritorijā, un arī tad to neatzīst visas iestādes.
    3) kad būšu ieguvis savas jaunās mītnes zemes pilsonību un atteicies no “veiksmes stāsta” pavalstniecības, man tā eID karte 100 gadus nebūs vajadzīga – tātad zemē nosviesta nauda.

    Un nevajag te iedomāties sevi par baigi advancēto esam. latvijā praktiski nekas no “superpuper jaunievedumiem” nestrādā.

   • meža vidū
    July 24, 2015, 12:37

    Windows XP un Linux zvēri nav īpaši labos draugos ar eID karšu lasītāju draiveriem. Atliek vien sūkāt čiekuru un skatīties uz fantastisko eID karti.

 • paruna vēsta...
  July 12, 2015, 13:42

  …ja slims, tad ir izredzes izārstēt, bet ja idiots, tad uz visiem laikiem…

 • Tas pats Jānis
  July 11, 2015, 16:11

  VARAM plānprātīgo ideju ģenerators strādā ar pilnu sparu!

 • Vitālijs
  July 10, 2015, 12:24

  Nu jā, verificējiet profilus. Tas nozīmē, ka jebko, ko iepludināsiet profilā varēs uzskatīt par pierādījumi pret Jums,. jo esat ar elektronisko parakstu apstiprinājis, ka tas esat jūs. Un tad varēs pēc galerijām izspriest kādi īpašumi, kād nelegāli darījumi Jums notiek iekš šī soc tīkla. Interesanti :)

  • Saška
   July 11, 2015, 16:24

   Domu gājiens pareizs.. būt vairāk īstiem un atvērtiem, lai bizness un visi pārējie negodīgie var ievākt statistiku un vajadzības gadījumā presēt un kontrolēt godīgos, kas verificējās :)

   • made
    July 18, 2015, 11:21

    Jā kāds jūsu stūlbuma dēļ dabūs epastu un paroli ,pēc tam sarakstīs stulbības un tad tas nozīmes ,ka tās esat sarakstījis jūs ….
    pat būs izmantota cita ip adrese….