Klajā nākusi bērnu grāmata “Sveika, Rūbji! Programmēšanas piedzīvojumi”, atklājot, kā digitālajā vidē būt ne tikai patērētājam, bet arī radītājam. Tas ir pirmais izdevums latviešu valodā, ar kura palīdzību bērniem būs iespēja iepazīt programmēšanas pamatā esošos domāšanas principus.

„Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi” (Hello Ruby: Adventures in Coding) autore ir somu stāstniece un datorprogrammētāja Linda Liukasa. 2014. gada pavasarī izdevuma iecere kolektīvās finansēšanas platformā Kickstarter savāca ievērojamu summu – 380 000 dolāru un kopš tā laika grāmata ir iemantojusi lielu popularitāti, piedzīvojot izdevumus angļu, somu un zviedru valodās.

Ruby-Book-800x800-Right-White

Grāmata veidota divās daļās – stāsts par mazo meiteni Rūbiju un praktiski pildāmi uzdevumi, kas palīdz labāk atklāt programmētāja domāšanas pamatus. Stāsta sižets risinās ap meitenīti Rūbiju, kurai ir visai plaša iztēle, tāpēc viņas pasaulē viss ir iespējams. Kādu dienu Rūbija atrod zīmīti no tēta, kurš viņai dod izpildīt kādu aizraujošu uzdevumu. Bet tētis nav atstājis nekādus tuvākus norādījumus, tādēļ Rūbijai nākas pašai izdomāt rīcības plānu un ļauties piedzīvojumiem. Viņa iegūst jaunus draugus un iemācās, kā atrisināt dažādus sarežģījumus, lai sasniegtu iecerēto mērķi.

Autore Linda Liukasa ir uztvērusi būtisko mūsdienu tendenci: „Šīs paaudzes bērni aug pasaulē, kur datori un programmēšana ikdienas dzīvē ieņem nozīmīgu vietu. Tāpēc ir svarīgi raisīt bērnos vēlmi iepazīt datortehnoloģijas, parādīt viņiem, ka parasta datora klaviatūra ir rīks, ar ko izgudrot, veidot un radīt.” Linda Liukasa iepazīstina ar šo tehnoloģiju pasauli caur stāstu un atraktīvajiem grāmatas varoņiem, uzsverot, ka naratīvi ļoti spēcīgi ietekmē mācīšanos agrīnajā vecumā un tos veiksmīgi var izmantot arī datortehnoloģiju izglītībā. Šī ir priekšā lasāma grāmata un vecākiem ir veltīts izsmeļošs ievads, kas pārliecina, ka bērni var atklāt tik daudz par programmēšanu pirms viņi vispār sāk lietot datorus. Bērni tiek iepazīstināti ar programmēšanas pamatiem, programmētāja domāšanu un attieksmi, kas svarīga ikvienam topošajam programmētājam. Piemēram, spēju sadalīt problēmu sastāvdaļās, saskatīt līdzības, domāt algoritmiski, atkļūdot problēmas un sadarboties. Mūsdienās pasauli aizvien vairāk vada datorprogrammas un nepieciešamība pārzināt programmēšanas ābeci kļūst aizvien lielāka. „Šī bērnu paaudze lietos kodus, tāpat kā mūsu paaudze lieto vārdus“, paredz autore.

Grāmata paredzēta bērniem no 5 gadu vecuma, tās ilustrācijas ir veidojusi pati autore. Grāmatu latviešu valodā izdevusi biedrība bērniem „DROŠI un KOŠI”. No angļu valodas tulkojusi Aija Biezaite. Grāmatas izdošanu latviešu valodā atbalstījuši AS „Exigen Services Latvia”, SIA „Tieto Latvia” un VISMA grupas uzņēmumi Latvijā.

Linda Liukasa (dzimusi 1986. gadā) dzīvo un strādā Helsinkos, Somijā. Jau daudzus gadus viņa darbojas programmēšanas izglītības jomā. Viņa ir dibinājusi globālo projektu „Rails Girls”, kas māca programmēšanas pamatus jaunām sievietēm visā pasaulē. Linda ir strādājusi Ņujorkas Codecademy – programmēšanas izglītības uzņēmumā, kas lepojas ar miljoniem lietotāju visā pasaulē. Viņa pameta Codecademy, lai pievērstos bērnu grāmatai, kas viņasprāt ir labākais veids bērnu iepazīstināšanai ar programmēšanu. Linda studējusi uzņēmējdarbību, dizainu un inženierzinātni Ālto Universitātē un produktu inženieriju Stenforda Universitātē. 2013. gadā Linda tika izraudzīta par Ruby varoni (ievērojamākā balva Ruby programmēšanas kopienā) un 2012. gadā ieguva Somijas Digitālās čempiones nosaukumu, ko piešķir ES komisāre Nelija Krusa. Autore saņēmusi arī citas nominācijas, piemēram, Somijas Bērnu literatūras institūta godalgu un balvu „50  Eiropas tehnoloģiju vides iedvesmojošākās sievietes”.

Grāmatas oficiālā atklāšana ar autores piedalīšanos notiks 12. aprīlī plkst. 11:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē. Uz atklāšanu ir laipni aicināti visi vecāki, bērni un  skolotāji, kurus saista programmēšana un tās nozīmīgā loma bērnu izglītībā.

„Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi” nopērkama Jānis Roze un Globuss grāmatnīcās visā Latvijā. Informācija par grāmatu angļu valodā ir lasāma mājaslapā www.helloruby.com

Komentāri 4

Leave a Reply

 • zinu-viņu
  April 12, 2016, 20:04

  Zinu autori un grāmatu arī.
  Es pastāstīšu stātu aiz šī ģeniālā gara darba. Sēž slikta programmētāja mājās, jo darbā viņu neņem, jo slikta Ruby programmētāja. Un domā ko darīt. Izdomāja iešu uz croudfunding kickstarter un ielikšu ideju par grāmatu bērniem programmētājiem un paprasīšu naudiņu. Tālāk sākās viņas karjera. Viņa kaut ko tur pamurgoja, ka sievietes diskriminē, ka programmē tikai vīrieši un vispār sievietes IT nozare apdala. Tālāk notika feminisma 21 gs maģija. Feministes viņai sasvieda 380 tūkstošus $ un tagad viņa braukā apkārt pa pasauli un stāsta par to kā sievietes IT nozarē diskriminē utt. Patiesībā viņa ir pazīstama tieši ar šīm savām runām nevis to grāmatu.

  Ieejiet mājaslapā kāds un jums viss būs skaidrs, kas tas par gara darbu. pirmklasnieka ilustrācijas līmenis. Viņa croudfunding versijā pat neko necentās uzlabot vai iedot dizainerim. Kaut ko ar roku sašvīkāja to nodeva.

  Info Latvijas ziņu portālos visos ir maldinoša, ja nemaldos viņu tikai pēc tam pieņēma Codecademy, kad viņa par sievietēm IT nozarē sāka kampaņot. Tagad tas modē, ļoti ātri var karjeru uzbūvēt. “viņa darbojas programmēšanas izglītības jomā” nu ja Codecademy tā var nosaukt.
  Vispār labi izfantazēta leģenda. Bezdarbniece, mājaslapu veidotāja uztaisīja croudfunding kampaņu par sievietēm IT nozarē un kļuva populāra.

 • LOL
  March 31, 2016, 20:11

  Rūbijas tētis guļ piedzēries un nepamāca kā vajag kodēt

 • Ledgrauzis
  March 31, 2016, 15:52

  Bērni, kas gribēs domāt, domās. Bērni, kas gribēs mācīties programmēt, mācīsies. Bet šādas pasaku grāmatas ir taisni kā reizē tiem kretīnvecākiem, kas savus knēveļus vēl pirms viņi iemācās poda vāku pacelt jau spiež uz visādām nodarbībām, lai tad katrā brīvā brīdī palielītos zemākas kastas paziņām uz knēveļa rēķina, it kā tie būtu viņu personīgie sasniegumi.

 • delta128
  March 31, 2016, 00:04

  Pirmā nu noteikti nē, viena no pirmajām laikam bija par Pēci Beisikānu.. par kvalitāti neņemšos spriest.