Regulāri saskaroties ar UPS (nepārtrauktās elektroapgādes iekārtas) iepirkumiem, uzņēmums “UPS Serviss Centrs” atklājis, ka liela daļa uzņēmumu iegādājas iekārtas ar lielāku jaudu, nekā būtu nepieciešams. Paaugstinātas jaudas UPS izvēle daudziem Latvijas uzņēmumiem un organizācijām ik dienas rada zaudējumus, jo, optimāli neizmantojot UPS iekārtas resursus, tiek pārmērīgi tērēta elektroenerģija.

Izmantojot mazāk par 70 procentiem UPS iekārtas jaudas, radīsies būtiski elektroenerģijas zudumi, jo iekārta nespēs izmantot savu efektivitātes potenciālu. “Salīdzinājumam – vai jūs savā 200 kvadrātmetru privātmājā liktu apkures katlu, kas paredzēts vismaz 3000 kvadrātmetru apkurei? Noteikti nē, jo šāds risinājums ir dārgs un neefektīvs. Mēs regulāri saskaramies ar situācijām, kad klienti pamatīgi pārvērtē savas darba un ražošanas jaudas, kā arī, prognozējot turpmāko attīstību, izvēlas pārāk jaudīgus UPS tehniskos risinājumus, kas uzņēmumiem rada zaudējumus pārmērīga elektroenerģijas patēriņa veidā,” stāsta SIA “UPS Serviss Centrs” pārdošanas menedžeris Mārtiņš Malahs.

Kā galvenos iemeslus pārāk lielas jaudas UPS iekārtu uzstādīšanai uzņēmumos un iestādēs var minēt: lielāku jaudu iekārtām uzrādošas, novecojušas informācijas izmantošana uzņēmuma projektēšanā; aprēķinu veikšana, balstoties uz nākotnes vīzijām nevis tagadnes jaudu realitāti; vēlme uzreiz izmantot finansējumu, jo nav zināms, vai tas būs pieejams nākotnē.

Reāla gadījuma piemērs: 

Augošs uzņēmums “X” nolēmis paplašināties, būvējot jaunu ražotni. Plānots, ka paralēli esošajām ražošanas iekārtām turpmākajos desmit gados ražotnē uzstādīs jaunas ražošanas līnijas, palielinot esošo ražošanas jaudu vismaz 10 reizes. Tātad uzņēmums paredz, ka pēc desmit gadiem, sasniedzot maksimālo potenciālu, tā ražošanas jaudas sasniegs 500kW. Atbilstoši uz nākotni vērstajam projektam, uzreiz tiek iegādāta UPS iekārta ar 500kW jaudu, kas spēs nodrošināt 30 minūšu autonomiju elektrības zudumu gadījumā. Patlaban, kamēr uzņēmums vēl tikai turpina savu attīstību, reālās ražošanas jaudas ir stipri mazākas, proti – 80kW. Zemāk – izmaksu tabula un diagramma.

Katrai situācijai ir atbilstoši risinājumi, kas ļauj ne tikai risināt vissvarīgāko jautājumu šajā sfērā – drošību, bet arī vienlaikus piedāvā saglabāt augstu efektivitāti un minimizē nākotnes lietošanas izmaksas. Panākumu atslēga šajā situācijā ir meklējama gudrā un ilglaicīgā plānošanā.

Piemērotas un pārmērīgas jaudas UPS lietošanas izmaksu salīdzinājums:

Screen Shot 2016-04-06 at 14.55.55

Komentāri 8

Leave a Reply

 • Ep
  April 7, 2016, 08:29

  No kurienes tādi zudumi? 80kW UPS – 3% stundā!!!

 • argonaut
  April 7, 2016, 07:36

  kW/h … tālāk var neskatīties

 • Hackey
  April 6, 2016, 22:56

  Tak slimi UPŠi ar dažādām jaudām tabulā parādās slodze 80 WTF? :D
  Un tiešām no kādas pakaļas tas viss vilkts ārā?
  80-nieks nepavilks 80KW, un uzreiz tur efektivitāte būs pakaļā
  Es piekristu ka upši ar līdzīgu jaudu un atšķirība bateriju pakā!

 • Nav svarīgi
  April 6, 2016, 17:08

  Raksta autori pieņem, ka jaudīgākam UPS ir sliktāks lietderības koeficients nekā mazāk jaudīgam, tā rezultātā liela daļa jaudas aiziet papildus zudumos. Tiesa gan, pagūglējot nedaudz, rodas smagas šaubas par šo pieņēmumu.

  • ....
   April 6, 2016, 19:16

   Kārtejais, mazliet pagooglēju nu esmu gudrāks par visiem :>

   • anon
    April 6, 2016, 20:30

    Kārtējais “paskatījos uz kaut kādu random tabulu bez neviena konkrēta modeļa, tikai mistiskiem aprēķiniem, un bez atsauces uz veiktiem ilgtermiņa testiem ar vairākiem modeļiem” un esmu gudrāks par Google.

 • as
  April 6, 2016, 15:26

  Tā tiešām ir taisnība, ka lādējot lielāku UPSi tērējas vairāk elektrības?
  man līdz šim šķita, ka ja es no UPSa paņemu mazāk, tad mazāk man tam arī iekšā jādod ti tas mazak ēd…?

  • Oto
   April 6, 2016, 18:55

   Ja tu izdzer glāzi ūdens no 1,5L vai 5L pudeles tāpat glāze vien ir jāatllej atpakaļ.