Ir apritējuši nu jau divi gadi, kopš “Microsoft” vairs neuztur “Windows XP”, kas līdz tam bija viena no vispopulārākajām operētājsistēmām. Lai gan kopš tā laika nav laists klajā neviens vispārējs vai kādu drošības caurumu labojošs atjauninājums, šī sistēma joprojām darbojas gandrīz katrā desmitajā datorā.

Tomēr šo divu gadu laikā “Windows XP” lietotāju skaits samazinājies uz pusi: 2014.gada aprīlī, kad “Microsoft” apturēja šīs operētājsistēmas uzturēšanu, šādu lietotāju bija 27,7%. Taču jau tad viņi ne pārāk aktīvi atjaunināja izmantojamo platformu – mēnesi pēc tās oficiālās pastāvēšanas beigām tikai 2,4% pārgāja uz “Windows 7” vai “Windows 8.1”.

Balstoties uz šogad martā publiskotajiem “netmarketshare.com” datiem, “Windows XP” joprojām tiek izmantots 10,9% datoru un ir trešā populārākā lietojamā sistēma, pirmās divas vietas atvēlot jaunākām operētājsistēmām – “Windows 7” (52%) un “Windows 10” (14%).

“eScan” antivīrusu programmu izstrādātāji atzīst, ka šāda neatjaunojamas un neuzturamas operētājsistēmas popularitāte datorlietotāju vidū ir grūti saprotama – sistēma nav pasargāta no jaunākajiem kiberapdraudējumiem.

“Neinstalējot kritiskus sistēmas atjauninājumus, dators kļūst ievainojams un nav pasargāts no ļaunatūrām , kas var zagt vai bojāt lietotāju datus. Turklāt šāda nepasargāta ierīce var viegli kļūt par vīrusu un citu kiberapdraudējumu izplatītāju uz citu lietotāju ierīcēm,” norāda “eScan” antivīrusu programmu izplatītāja uzņēmuma “Baltimax” reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.

Tāpēc ne velti “Windows XP” arvien vairāk vēlas nostumt malā ne tikai citas programmatūras izstrādātāji, bet arī pati “Microsoft” – kompānija jau ir pārtraukusi interneta pārlūka “Internet Explorer” vecāku versiju uzturēšanu, ieskaitot 6.0 versiju, kas bija paredzēta XP videi.

“Ņemot vērā to, ka “Internet Explore” drošības caurumu dēļ ir viena no visbiežāk labojamajām “Microsoft” komponentēm, “Windows XP” lietotāji spiesti izvēlēties citus interneta pārlūkus, cerot uz lielāku drošību, strādājot ar pēc būtības nedrošu platformu,” skaidro “Baltimax” pārstāvis.

Taču izvēles iespējas XP lietotājiem kļūst arvien mazākas – pagājušā gada novembrī “Google Chrome” pārstāvji paziņoja, ka no 2016.gada aprīļa apturēs pārlūka uzturēšanu vecākās “Windows” un “Apple” operētājsistēmās. “Windows XP”, “Vista” un “Mac OS X 10.6”, 10.7 un 10.8 operētājsistēmu lietotāji arī turpmāk var izmantot “Chrome” pārlūku, taču tās izstrādātāji vairs nenodrošinās atjauninājumus drošības caurumu aizlāpīšanai.

Komentāri 6

Leave a Reply

 • Nu
  April 19, 2016, 17:55

  Par XP kritiskajiem jauninājumiem nav tiesa, ka pie tā vairs netiek strādāts un nav izlaists neviens drošības ielāps – ir un kā vēl ir. Palasiet Googlē “windows xp pos ready” un kā panākt, lai update turpina nākt.

  Vēl pagājušo nedēļu uz vecā datora saskrēja kādi 4-6 jauni XP kritiskie ielāpi, kuri veiksmīgi caur Microsoft Update tika uzinstalēti.

 • Seskis
  April 19, 2016, 14:15

  Windows XP var vēl darboties un darboties, problēma ir instalēt uz jauniem dzelžiem, sevišķi operatīvās atmiņas apjoma ierobežojums.

 • Datoriķis
  April 19, 2016, 13:13

  Tā jau saka, ka lai vecos datorus apgreido uz linux, bet jēga nekāda, ja “omei laukos” vajag tikai tik cik internetā ziņas palasīt vai rēķinus samaksāt, bildes paskatīties.
  Ja nepieciešams jaunāku tehnoloģiju atbalsts, tad gan varbūt vērts uzlikt kādu linux.

  • Taka
   April 19, 2016, 15:40

   Tik vecs dators nevienu no mūsdienu Linuxiem nepavilks. Ja nu tikai kādu utraapgraizītu versiju.

 • Nu tak.
  April 19, 2016, 12:21

  Kas tur tik nesaprotams? Ir cilvēki, kam vienalga. Nu ir datoram ~12 gadi, bet strādā. Nepirks jaunu. Pieliek tikai vairāk RAM, ja iespējams un miers. Reizēm paskatas kkādu internetu vai dvdripus.
  Tāpat saraus vīrusus gan uz WinXP, gan Win10.

  • Pareizi
   April 19, 2016, 17:48

   Ierindas mājas cilvēkam neko vairāk jau arī nevajag, internets iet, ziņas var lasīt, filmas paskatīties, bilžukus, kādu spēlīti uzspēlēt…

   Vienīgi tā vietā labāk varēja lietot windows 7 jeb pēdējo OS no Microsoft, kas vēl bija domāta Desktop datoriem. Windows 8 jeb tablešu orientēto OS atmetam, savukārt Windows 10 jau vairāk ir servisa platforma (kontrolē izstrādātājs) nekā pilnvērtīga operētājsistēma.