Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Ik reizi, kad tiek runāts par datu rezerves kopijām, mēs atceramies datoru ārējos cietos diskus – tas ir pārbaudīts un efektīvs risinājums.

Diemžēl, ārējiem cietajiem diskiem ir kāds būtisks trūkums, kas tos padara daudz mazāk ērtus, par popularitāti gūstošajiem “mākoņservisiem” – to izmantošana ir salīdzinoši darbietilpīga un neērta. Galu galā, to funkcionalitāte ir ievērojami zemāka, nekā populāro datu uzglabāšanas mākoņservisu gadījumā.

Kā galvenā neērtība ir fakts, ka klasisko ārējo cieto disku var izmantot tikai ar to datoru, kam tas attiecīgajā brīdī ir pieslēgts. Tas nozīmē, ka datus pārvietojot starp datoriem, šo kastīti nāksies nēsāt pa māju, pieslēdzot pie tā datora, kas tiks izmantots piekļuvei datiem. Ja ir runa par vairākiem datoriem, šāds process nekādi nav nosaucams par ērtu.

Atlernatīva ir datu uzglabāšanas mākoņservisi.

Tajā pašā laikā, netrūkst cilvēku, kas nevēlas izmantot mākoņservisus, jo lielākoties, to lietošanas līguma nosacījumi nevieš pietiekamu drošības sajūtu par Tavu spēju pārvaldīt savus datus.

Kā jau tas ir pierasts, ja ir problēma – tai ir arī risinājumi. Šajā gadījumā, runa ir par datortīklam pieslēdzamajām datu uzglabāšanas ierīcēm, kas parasti tiek sauktas par Network-attached storage (NAS) un mūsdienās “apaugušas” ar gana plašu un noderīgu funkcionalitāti.

Kā jau tīklam pieslēdzamas ierīces, to resursus var izmantot visi mājas tīklā esošie datori. Un ne tikai datori, jo mūsdienu NAS ierīces spēj nodrošināt piekļuvi saturam arī no mobilajām ierīcēm (viedtālruņiem un planšetdatoriem) un pat televizoriem! Galu galā, pieejams arī risinājums, kas ļauj mājās esošā NAS diska saturam piekļūt arī no “ārpuses” – līdzīgi, kā piekļūsti saviem Skydrive vai Dropbox uzglabātajiem datiem.

Kā vēl viena no vērā ņemamām NAS priekšrocībām jāmin piekļuves ātrums. Saprotams, mājas tīklā tas būs lielisks – ar to nespēs līdzināties neviens no lielajiem datu uzglabāšanas mākoņservisiem, bet piekļuvei no “ārpuses” – piemēram no darba vieta vai esot ceļā, ātrumu diktēs tikai abu pušu interneta pieslēguma parametri.

Jāteic, ka šāds rādītājs nebūt nav slikts, jo vairums mākoņservisu spēj nodrošināt visai niecīgu datu pārraides ātrumu. Tas, protams, nerada problēmas, ja mākoņservisā tiek glabāti vien teksta dokumenti, bet ko iesākt, ja ir vēlme uzglabāt lielākus informācijas apjomus?

Kad runa par lielākiem datu apjomiem (piemēram lielu daudzumu fotoattēlu vai garākiem video materiāliem), par problēmu kļūst ne tikai mākoņservisu datu pārsūtīšanas ātrums, bet arī to izmaksas. Par piemēru, 500GB liela glabātuve Dropbox servisā izmaksā aptuveni 27 latus mēnesī, jeb 270 latus gadā, ja izvēlies maksāt par visu gadu uzreiz. Tā ir pamanāma summa, ko var izmantot arī praktiskāk.

Viens no risinājumiem ir to izmantot iegādājoties NAS ierīci. Atkarībā no nepieciešamās diska vietas un funkcionalitātes, šo ierīču cenas variē visai plašās robežās. Piemēram par nepilniem 300 latiem var iegādāties NAS ar 12 reizes lielāku pieejamo platību – 6TB, bet par nepilniem 100 latiem pieejamas ierīces ar 1TB lielu ietilpību.

Kā jau noprotams, NAS ierīces nav nepieciešamas katram, taču gadījumā, ja vēlies uzglabāt lielus datu apjomus tādā veidā, lai tiem ērti varētu piekļūt no dažādām ierīcēm – datoriem, telefoniem, planšetēm un televizoriem, mūsdienīga NAS ierīce ir vislabākā izvēle.

Lai vairāk pastāstītu par konkrētu ierīču iespējām, BOOT.Lv drīzumā būs izlasāmi dažu NAS apskati!

Saistītās tēmas: NAS

Izsaki savu viedokli