Debates par organisko gaismas diožu (OLED) un Quantum Dot (QD) ekrānu tehnoloģiju sāncensību šogad būs uzmanības centrā. Šo debašu pamatā ir jautājums par pārākumu un kura tehnoloģija spēs aizstāt šķidro kristālu ekrānu (LCD) televizorus, tam esot nākamajam masu tirgus risinājumam. Lai arī OLED televizori ir uzskatāmi par pārākiem attiecībā uz attēlu kvalitāti, QD tehnoloģija piedāvā lētāku ražošanas procesu un ievērojami uzlabotu attēla kvalitāti salīdzinājumā ar LED televizoriem, tādējādi tai tehnoloģiju pārākuma cīņā kļūstot par ievērības cienīgu konkurenti OLED. Patlaban LG ir vienīgais uzņēmums, kas patērētājiem piedāvā pilnu izvēļu klāstu visos lielekrānu televizoru tehnoloģiju veidos, tostarp piedāvājot LCD, OLED 4K Ultra HD, izliektos televizorus, 4K OLED un pavisam nesen arī QD tehnoloģiju.

Ar ko atšķiras Quantum Dot un OLED tehnoloģijas

Īsumā, QD ir LCD televizoru tehnoloģijas modifikācija. LG QD tehnoloģijā tiek izmantoti nanokristāli, kuru izmērs svārstās no 2 līdz 10 nanometriem, un katrs punkts izstaro atšķirīgu krāsu atkarībā no izmēra. LCD fona apgaismojuma priekšā novietojot QD klājumu, tiek panākti būtiski sasniegumi krāsu reprodukcijas kvalitātes un vispārējā gaišuma ziņā, salīdzinot ar parastajiem LED televizoriem.

Turpretī OLED ir pilnībā jauna tehnoloģija, kas piedāvā patiesu alternatīvu LCD ekrāniem. Izmantojot organiskās gaismas diodes, OLED televizori spēj izgaismot katru attēla elementu atsevišķi bez nepieciešamības pēc atsevišķa gaismas avota, kas vajadzīgs LCD televizoriem. Tādējādi tiek radīts krietni dzidrāks un krāsaināks attēls, kas ievērojami pārspēj tradicionālos LED ekrānus. OLED ekrāni ir izgatavoti no elastīgiem materiāliem, tas ļauj televizoriem dižoties ar nelielu izliekumu, kas sniedz lielisku skatīšanās pieredzi no jebkura leņķa. LG ir spējis vēl vairāk uzlabot OLED attēla kvalitāti, ieviešot WRGB tehnoloģiju, kurā pamata sarkanajai, zaļajai un zilajai krāsai tiek pievienots balts apakšpikselis. Turklāt, pateicoties tam, ka OLED televizoriem nav nepieciešama pretgaisma, tos iespējams izstrādāt krietni plānākus.

Ražošanas izmaksas un cenas konkurētspēja

Vidējās OLED televizoru cenas samazināšanās, kopš to nonākšanas tirgū, par vairāk nekā 70%, pakāpeniski palielinā OLED tirgus daļu. Eksperti prognozē, ka 2015.gads būs pirmais gads, kurā OLED būs noteicošā tehnoloģija tirgū.

01_LG_Innofest_2015

Pasaules līderis OLED televizoru tirgū – LG – katru gadu samazina cenas. 55 collu Full HD OLED televizors, kad pērn pirmo reizi nonāca tirgū maksāja 15 000 dolāru, taču 2014.gada septembrī tirgū tika laists līdzīgs modelis jau ar cenu 4000 dolāru apmērā. Aplēses liecina, ka nākamgad cenas samazināsies līdz aptuveni 2000-3000 dolāru, kas jau ir līdzvērtīgi tāda paša izmēra LED televizora pašreizējai cenai.

Taču, ņemot vērā to, ka OLED ir pilnībā jauna tehnoloģija, tai nepieciešams atšķirīgs ražošanas process, kas īstermiņā palielina televizoru izmaksas. QD tehnoloģijas priekšrocība ir tajā, ka tā sola uzlabot LCD attēla kvalitāti bez nepieciešamības nozarei pilnībā pārveidot tās ražošanas procesu un iekārtas. Patiesībā QD televizorus iespējams ražot ar jau pašreiz pieejamo infrastruktūru, veicot vien nelielas izmaiņas ražošanas procesā. Tādējādi QD televizoru ražošana ir lētāka un vieglāka, samazinot vienību izmaksas.

Pārāka attēla kvalitāte

Tomēr, runājot par produkta tehnoloģisko specifiku un šo abu tehnoloģiju iespējām, patērētāji varētu par labāku uzskatīt OLED tehnoloģiju. OLED ekrāni piedāvā vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar LCD. Ilgtermiņā, kad tiks nodrošināta jauna ražošanas infrastruktūra, to ražošana būs ievērojami lētāka, jo tiem būs nepieciešams īsāks ražošanas process ar mazāk manipulācijām, tādējādi samazinot izmaksas. OLED piedāvā košāku, ar krāsām intensīvāku attēlu. Tāpat tie ir elastīgi un spēj būt pat caurspīdīgi, tādējādi piedāvājot krietni vairāk iespējas nākotnes ekrānu tehnoloģiju attīstībai. Īsumā runājot, OLED televizoriem nozarē nav līdzvērtīgas tehnoloģijas attiecībā uz melnā toņa attēlošanu, kontrasta attiecību vai to skaisto plāno Art Slim dizainu.

Atliek vien gaidīt, vai QD tehnoloģija spēs noturēt LCD televizoru tirgus dominanci un pārspēt OLED ekrānu lēni materializējošos solījumus. Pastāv uzskats, ka LCD ar QD tehnoloģiju ir kā gadījums, kurā labais ir vislabākā ienaidnieks. Šīs tehnoloģijas rašanās kā lētāka alternatīva varētu kavēt tāda veida pārākas tehnoloģijas kā OLED attīstību.

Saistītās tēmas: televizori

Komentāri 14

Leave a Reply

 • Akmens
  February 3, 2015, 20:48

  Boot ir galīgi nekompetents portāls! Nav tādu LED televizoru un nav LCD fona apgaismojuma! Nav arī LED ekrānu!!! Galīgi esat nolaidušies- skaidrojat lasītājam par tehnoliģijām, no kurām paši neko nesaprotiet!

 • aaa
  February 1, 2015, 03:09

  Man arī stāv CRT, acī nepanesu LCD. Sapņoju jau 5 gadus uz tiem OLED, tik sola un sola, tad japānā zemestrīce un korejā taifūns un vēl atliek uz gadiem. Tiesa dzīvajā OLED tv neesmu redzēji, bet baigi slavē, tad jau laikam labs. Bet baigi gribas to milzonīgo CRT izmest.

 • Īstais
  January 30, 2015, 11:35

  Pagaidām nekas nevar aizvietot CRT . Tātad būs vēl sliktāki par LCD. Kārtējais tīrais lētais reklāmraksts.

  • ffgfgf
   January 31, 2015, 21:43

   ej uz muzeju, antiikais mulkji

 • Prime
  January 29, 2015, 20:15

  Lg reklām raksts, pie tam ar tik daudz rupjām terminu kļūdām.
  P.s. Pirmie QD tika izmantoti Sony W905a LCD tv,kādas trīs paaudzes atpakaļ.

 • arty
  January 29, 2015, 11:44

  visi cepjas tā, itkā mājās uz OLED vai LCD pētītu mākslas galerijas vai pie TV sēdētu 1m attālumā un melns paliek pelēks utt.

 • Artanis
  January 29, 2015, 11:03

  QD tas pats LCD jau vien ir, un, atšķirībā no OLED, tā pēc savas būtības ir tāda pati maza pakāpīte kā TN, sIPS, un LED.

 • kaaja
  January 29, 2015, 10:08

  man pašam nav bijusi tieša saskare ar oled televizoriem, bet spriežot par lcd vai oled displejiem telefoniem – oled all the way baby! Daudz dzidrākas krāsas un daudz tumšākas melnās krāsas! LCD melnā krāsa parasti ir pelēka!

  • Artanis
   January 29, 2015, 11:01

   pirms gudri runā, noliec kkādu Samsung OLED blakus HTC vai Apple LCD ekrānam, un salīdzini savas ‘dzidrās krāsas’. Pēc tam būs pretīgi uz OLED skatīties. Vienīgais, kas tam ir labs, ir kontrasts. Krāsu reprodukcijas kvalitāte ir DRAUSMĪGA.

   • Vārds
    January 30, 2015, 14:03

    Ooo, atkal pārgudras mērkaķis Artanis raksta… nav laiks tākā doties pie mammītes un pamācīties kaut ko par tehnoloģijām? Tu laikam biji tas pats tips, kurš katrā rakstā bļaustījās par pikseļu blīvuma bezjēdzīgumu un te nu atkal tas pats mērkaķis lej līdzīgu vājprātu par OLED.
    Vot man točna jautājums, vai esi paskatījies uz LCD un OLED dzīvajā? Ja jā, un Tev šķiet, ka kopumā TV attēls ir “labāks” lcd un OLEDAM ir sūdīgas krāsas, tad jādodas ne vien pie mammītes, bet arī redzi pārbaudīt..
    Tādus kā Tevi, vajag bit*h slap’ot!

 • Krūms
  January 28, 2015, 18:25

  Oled pārāki par led? Kurā parametrā? FullHD Oledam no 3m redzama matrica pelēkā un tas skaitās pārākums?

 • THE
  January 28, 2015, 14:45

  OLED tā ir nākotne, pārējos nemaz nav vērts kustināt… atrāk aizies oleds visiem labāk.

 • doma
  January 28, 2015, 12:32

  Nu nez.. OLED televīzori veikalos parādijās tik pus gadu atpakaļ un ir ‘kas jauns’ un salīdzinoši dārgi… visus pēdējos gadus ir LED paneļi bijuši kas ir tāda hiberpāreja starp OLED un LCD…

  Bet nu jā… LG jau ar neko neizceļas.. Sony jau gadus 5 atpakaļ ieviesa YRGB viņu televīzoros ķip sādi pixeļi rāda labāk krāsas….

  • Alex
   January 28, 2015, 18:30

   Citāts: “LED paneļi bijuši kas ir tāda hiberpāreja starp OLED un LCD….”
   Nopietni? Būtu pieminējis vismaz kādu no šiem saīsinājumiem: TN, MVA, PVA, IPS, PLS…, runājot par LCD (kas arī ir ar LED aizmugures apgaismojumu), tad saprastu.