Aktuāls

Kad pienāks beigas Francijas ērai WRC pasaules čempionātā?

Auto, Moto

Dienvidkorejas zinātnieku grupa ir izstrādājuši pirmo nanorobotu, kas spēj atrast un iznīcināt dažādu ļaundabīgo audzēju šūnas. Tehnoloģija ir daudzsološa un jau tagad tā ir patentēta vairākās valstīs. 

Nanorobotu darbina speciāla, ģenētiski modificēta baktērija, kas spēj atrast ļaundabīgos audzējus, vadoties pēc tiem raksturīgām substancēm un vielām, ko tie izdala attīstoties. Brīdī, kad trīs mikrometrus (0,003 mm) lielais robots sasniedz attiecīgo vietu, tas nekavējoties izsmidzina pretvēža zāles.

Šis izstrādājums ir pavēris jaunas durvis cīņā pret ļaundabīgajiem audzējiem, turklāt tam ir mazāk blakusefekti nekā ķīmijterapijai vai apstarošanas terapijai.

Tiesa gan, arī šoreiz ne viss ir tik rožaini kā varētu likties. Vispirms jau jāmin, ka izstrādājumam ir nopietni ierobežojumi. Dotajā brīdī tas spēj uztver tikai atbilstoša izmēra un konsistences audzējus. Tāpat nanorobotam ir problēmas konstatēt ļaundabīgos audzējus agrīnās attīstības stadijās.

Kaut arī tehnoloģija ir daudzsološa, paies ilgs laiks līdz tā patiešām tiks izmantota medicīnā un paies vairāki gadi līdz eksperimentiem, kas veikti uz cilvēkiem.

Nobeigumā gan jāmin, ka izstrādātāji turpinās attīstīt tehnoloģiju, padarot to universālāku. Dienvidkorejas zinātnieki jau ir patentējuši nanorobotu vairākās valstīs, to skaitā ir gan Japāna, gan ASV, gan Eiropas Savienības valstis.

bacteriobot-nanorobot

Saistītās tēmas: medicīnarobots

Izsaki savu viedokli